Co jest ważniejsze: zachowanie przepływu nienaruszalnego w rzece czy utrzymanie lustra wody w jeziorze będącym rezerwatem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 11 sierpnia 2015 r.

PYTANIE

Co jest ważniejsze: zachowanie przepływu nienaruszalnego w rzece czy utrzymanie lustra wody w jeziorze będącym rezerwatem? Jazem na rzece Liwa (~ 400 m od jeziora), stabilizowane jest lustro wody w jeziorze Gaudy wchodzącym w skład rezerwatu utworzonego w 1957 r. dla ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego oraz roślinności torfowiskowej. Jaz ze względu na liczne akty wandalizmu od lat pozbawiony jest elementów ruchomych. Pozostawiono szandor na ustalonej rzędnej 91,56 n.p.m. (ponur 90,90 m n.p.m.), w celu stabilizacji poziomu wody w jeziorze na rzędnej 91,70 m n.p.m. Obecnie ZMiUW wystąpił o nowe (z uwagi na upływ ważności), pozwolenie na stabilizację wody w jeziorze na tym samym, niezmiennym od wielu lat poziomie. Jednak mała ilość opadów deszczu i śniegu w ostatnim czasie skutkowała w 2014 r. i 2015 r. okresowym brakiem przelewu wody przez próg na jazie, a na odcinku poniżej - wysychanie rzeki. W dalszym biegu rzeka znowu prowadzi wody.

Jakie rozwiązanie powinien przyjąć starosta w tej sytuacji?

Wydać pozwolenie na stabilizację na rzędnej 91,70 m n.p.m., gdyż zgodnie z art. 125 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. - pozwolenie nie może naruszać wymagań wynikających z ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p.(art. 15 ust. 1 pkt 7 u.o.p. stanowi, że w rezerwacie zabrania się zmiany stosunków wodnych, regulacji rzek i potoków, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody), co może skutkować okresowym brakiem wody na pewnym odcinku wody?

Czy na podstawie art. 24 i art. 31 ust. 2 pr. wod. zabezpieczyć przepływ nienaruszalny w rzece na odcinku poniżej jazu kosztem jeziora objętego ochroną rezerwatową?

Który ze wskazanych przepisów w opisanej sytuacji powinien być uznany za priorytetowy?

Czy istnieje instrument prawny, który byłby podstawą do nałożenia obowiązku wykonania opracowania określającego, czy jest możliwość zmiany (obniżenia) poziomu stabilizacji wody z zachowaniem celów, w jakich utworzono rezerwat, i jednoczesnego zapewnienia przepływu nienaruszalnego w rzece?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX