Co jeśli ujęcie wody i strefa ochrony bezpośredniej znajduje się w granicach parku narodowego, gdzie obowiązują zakazy i ograniczenia z art. 15 ust. 1 u.o.p. i dodatkowo ujęcie jest zlokalizowane w strefie ochrony czynnej lub ścisłej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2022 r.

PYTANIE

Artykuł 133 ust. 1 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. mówi o ustanawianiu z urzędu strefy ochrony bezp. ujęcia wody, co wiąże się w przypadku wydania decyzji ustanawiającej taką strefę z tym, że należy ogrodzić taką strefę, kosić trawę i wykonywać różne zabiegi.

Co jeśli ujęcie wody i co za tym idzie strefa ochrony bezpośredniej znajduje się w granicach parku narodowego, gdzie obowiązują zakazy i ograniczenia wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. m.in. dotyczące budowy (w kontekście budowy ogrodzenia), umyślnego uszkadzania roślin (wykaszanie) i dodatkowo to ujęcie jest zlokalizowane w strefie ochrony czynnej lub ścisłej, gdzie albo ingerencja powinna być znacząco ograniczona lub nie występuje w ogóle i stawianie ogrodzenia czy wykaszanie jest znaczną ingerencją m.in. w naturalnie zachodzące procesy przyrodnicze i samo usytuowanie ujęcia w obszarze objętym najwyższą formą ochrony daje gwarancję, że to ujęcie jest chronione?

Do tego park narodowy ma ustanowiony plan ochrony, który określa, gdzie można dokonywać określonych czynności.

Które przepisy są w takiej sytuacji nadrzędne i jeśli decyzja nakazująca postawienie ogrodzenia się uprawomocni, czy należy uzyskać decyzję środowiskową i dec. Ministra Klimatu i Środowiska zezwalającą na odstępstwa od zakazów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX