Co grozi w wypadku zawyżenia podstawy opodatkowania i VAT w zgłoszeniu celnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik w trzecim kwartale 2017 dokonał importu towaru w procedurze uproszczonej dopuszczenia do obrotu wg zgłoszenia celnego i odliczył VAT naliczony wynikający z dokumentu celnego. Agencja celna Fedex, będąca pełnomocnikiem pomyliła się jednak i 10- krotnie zawyżyła podstawę opodatkowania oraz VAT. Podatnik odliczył ten zawyżony VAT w deklaracji za III kwartał 2017.

Obecnie otrzymaliśmy decyzję z urzędu celno-skarbowego określającą podstawę opodatkowania i VAT w prawidłowej wysokości.

Czy podatnik prawidłowo postąpi (stosując art. 40 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., jeśli nie skoryguje deklaracji VAT za III kwartał, nie zwróci podatku naliczonego odliczonego w zawyżonej wysokości oraz nie złoży wniosku o stwierdzenie nadpłaty?

Czy istnieje ryzyko wynikające z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit b u. u.p.t.u., że organ podatkowy uzna, iż podatnikowi nie przysługiwało odliczenie VAT z pierwotnego dokumentu celnego, gdyż uzna, że zawierał on kwoty niezgodne z rzeczywistością i w tej sytuacji podatnik powinien jednak skorygować deklarację VAT, zwrócić niesłusznie odliczony VAT i wystąpić o stwierdzenie nadpłaty do organu celnego w związku z otrzymaną decyzją?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX