Ziółkowski Paweł, Zwrot świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 maja 2013 r.
Autorzy:

Zwrot świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych

Zwrot świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych

Zwrot świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych

Pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zazwyczaj wiąże się to z określonymi świadczeniami dla osób zatrudnionych - w niektórych sytuacjach pracownik będzie miał obowiązek dokonać ich zwrotu. Dochodzenie zwrotu kosztów jest niekiedy żmudne, a ściągalność jest niewielka. Z kolei wygaśnięcie umowy nie powoduje konieczności zwrotu kosztów (pracownik nie ma obowiązku przedłużenia umowy tylko dlatego, że pracodawca mu sfinansował naukę). Ale wypowiedzenie umowy w przypadku, gdy pracownik zobowiązał się przepracować określony czas, już pociąga za sobą konieczność zwrotu świadczeń. Zwrotowi nie podlega wynagrodzenie za urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy. Pozostałe dobrowolne świadczenia już tak.

Zwrot świadczeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracodawca pracodawca żądanie zwrotu powzięcie informacji lub zajście zdarzenia powodujące obowiązek zwrotu świadczeń brak obowiązku zwrotu obowiązek zwrotu całości kosztów obowiązek zwrotu części kosztów zapewnienie świadczeń dodatkowych klauzula o konieczności zwrotu czy zawarto umowę z pracownikiem? czy nauka odbywa się z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy dobrowolne czy pracownik musi zwrócić pełne koszty? czy świadczenia są tylko obowiązkowe? złożenie wypowiedzenia przez pracownika umowa na piśmie zwolnienie dyscyplinarne brak rozpoczęcia lub przerwanie podnoszenia kwalifikacji zdarzenia uzasadniające żądanie zwrotu czy w umowie jest klauzula o konieczności zwrotu obowiązkowe żądanie zwrotu jest zasadne rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia pracownik pracownik odebranie wezwania do zwrotu świadczeń co może zrobić pracownik? zwrot świadczeń działanie pracownika sprzeciw pracownika podnoszenie kwalifikacji zawodowych tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: podnoszenie kwalifikacji zawodowych

W myśl art. 1031 k.p. przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Przepisy nie wymagają, aby wiedza i umiejętności były powiązane z wykonywaną lub planowaną pracą. Najlepiej jednak, jeżeli taki związek występuje.

Krok: czy nauka odbywa się z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy

Aby pracownikowi przysługiwały świadczenia, nauka musi odbywać się z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Jeżeli nauka odbywa się bez inicjatywy i bez zgody pracodawcy pracownik może otrzymać wyłącznie urlop bezpłatny lub bezpłatne zwolnienie z całości lub części dnia pracy. Tym samym nie ma czego zwracać.