Krywan Tomasz, Zwolnienie od podatku dochodów z tytułu prowadzenia szkół

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r. do: 31 sierpnia 2017 r.
Autorzy:

Zwolnienie od podatku dochodów z tytułu prowadzenia szkół

Zwolnienie od podatku dochodów z tytułu prowadzenia szkół

Zwolnienie od podatku dochodów z tytułu prowadzenia szkół

Procedura pozwala ustalić, czy ma zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych obejmujące dochody z tytułu prowadzenia szkół.

Zwolnienie od podatku dochodów z tytułu prowadzenia szkół podatnik podatnik dochód jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 u.p.d.o.f. czy prowadzona szkoła jest szkołą w rozumieniu przepisów o systemie oświaty? dochód nie jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 u.p.d.o.f. podatnik uzyskał dochód z tytułu prowadzenia szkół czy dochód został wydatkowany na cele szkoły? czy wydatkowanie na cele szkoły miało miejsce w roku podatkowym uzyskania dochodu lub w roku kolejnym? tak nie tak nie tak nie

Krok: podatnik uzyskał dochód z tytułu prowadzenia szkół

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) - dalej u.p.d.o.f., dochody z prowadzenia szkół mogą być zwolnione od podatku. Zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli spełnionych jest kilka warunków.

Krok: czy prowadzona szkoła jest szkołą w rozumieniu przepisów o systemie oświaty?

Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 36 u.p.d.o.f., może obejmować wyłącznie dochody z prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, a więc - jak wynika z art. 2 pkt 2 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59 ze zm.) – dalej u.p.o., dochody z prowadzenia szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz artystycznych. Zwolnienie obejmować może również dochody z prowadzenia przedszkoli, które na gruncie u.p.o. uważa się za szkoły (zob. art. 4 pkt 1 u.p.o.).