Skubiszak-Kalinowska Irena, Złożenie wyjaśnień co do treści dokumentów w trybie art. 26 ust. 4 p.z.p.

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 28 lipca 2016 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autorzy:

Złożenie wyjaśnień co do treści dokumentów w trybie art. 26 ust. 4 p.z.p.

Złożenie wyjaśnień co do treści dokumentów w trybie art. 26 ust. 4 p.z.p.

Złożenie wyjaśnień co do treści dokumentów w trybie art. 26 ust. 4 p.z.p.

Zgodnie z treścią art. 26 ust. 4 p.z.p., zamawiający wzywa wykonawcę, w wyznaczonym przez siebie terminie, do złożenia wyjaśnień dotyczących oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 p.z.p. w postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający może żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania. Oświadczenia lub dokumenty potwierdzające:

1) spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji,

2) spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego,

3) brak podstaw wykluczenia.

Dodany nowelizacją art. 25a p.z.p. precyzuje, że do oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wykonawca dołącza aktualne na dzień składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oświadczenie w zakresie wskazanym przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Informacje zawarte w oświadczeniu stanowią wstępne potwierdzenie, że wykonawca:

1) nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu;

2) spełnia kryteria selekcji, o których mowa w art. 51 ust. 2, art. 57 ust. 3 i art. 60d ust. 3.

Z kolei zgodnie z art. 25 ust. 2, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, wykonawca składa w formie jednolitego dokumentu.

Żądanie wyjaśnień może dotyczyć wszystkich oświadczeń i dokumentów wymienionych w art. 25 ust. 1 p.z.p., a więc zarówno tych dotyczących potwierdzenia spełniania warunków podmiotowych, jak i tych, które są składane na potwierdzenie spełniania wymagań odnoszących się do przedmiotu zamówienia. Przepis ten służy wyłącznie wyjaśnieniu treści oświadczeń i dokumentów, nie zaś tworzeniu treści w nich uprzednio niezawartych. Przykładowo: wyrok KIO z dnia 14.02.2013 r., sygn. KIO 226/13, wyrok KIO z dnia 11.02.2013 r., sygn. KIO 224/13, wyrok KIO z dnia 11.02.2013 r., sygn. KIO 198/13, wyrok KIO z dnia 11.02.2013 r., sygn. KIO 179/13, wyrok KIO z dnia 08.02.2013 r., sygn. KIO 115/13, wyrok KIO z dnia 07.02.2013 r., sygn. KIO 140/13.

Złożenie wyjaśnień co do treści dokumentów w trybie art. 26 ust. 4 p.z.p. wykonawca wykonawca czy przedstawić wyjaśnienia? złożenie wyjaśnień niezłożenie wyjaśnień otrzymanie wezwania do złożenia wyjaśnień analiza wezwania zamawiający zamawiający badanie wyjaśnień wykluczenie wykonawcy badanie oferty lub wniosku wezwanie do uzupełnienia dokumentów czy dokumenty wymagają wyjaśnień? jaki jest wybrany krok zamawiającego? podjęcie decyzji co do dalszych kroków czy wyjaśnienia są wystarczające? badanie oferty lub wniosku odebranie stanowiska wykonawcy otrzymanie dokumentów odrzucenie oferty badanie dokumentów wezwanie do złożenia wyjaśnień nie tak nie tak tak nie

Krok: otrzymanie dokumentów

Zgodnie z art. 26 ust. 1 p.z.p. zamawiający przed udzieleniem zamówienia, którego wartość jest równa lub przekracza tzw. progi unijne wzywa wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym, nie krótszym niż 10 dni, terminie aktualnych na dzień złożenia oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p. Przepisu tego nie stosuje się do udzielania zamówień w przypadkach, o których mowa w art. 101a ust. 1 pkt 1 lub pkt 2 lit. a, czyli w przypadku zamówień, których przedmiot jest objęty umową ramową

1) wykonawcy, z którym zawarł umowę ramową, na warunkach określonych w umowie ramowej;

2) wykonawcom, z którymi zawarł umowę ramową:

a) zgodnie z warunkami umowy ramowej, bez ponownego zwracania się do wykonawców o składanie ofert, w przypadku gdy w umowie tej określono wszystkie warunki dotyczące realizacji robót budowlanych, usług lub dostaw oraz warunki wyłonienia wykonawców będących stroną umowy ramowej, którzy zrealizują roboty budowlane, usługi lub dostawy.

Jeżeli zamówienie jest o wartości mniejszej od tzw. progów unijnych, zamawiający może wezwać wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym, nie krótszym niż 5 dni, terminie aktualnych na dzień złożenia oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p. Wykonawca w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego przedstawia dokumenty.

Krok: badanie dokumentów

W przypadku niejasności czy też wewnętrznej sprzeczności w przedłożonych przez wykonawcę dokumentach potwierdzających spełnianie przez wykonawcę warunków, czy to o charakterze podmiotowym, w tym dokumentów składanych na potwierdzenie braku występowania przesłanek skutkujących koniecznością wykluczenia wykonawcy z postępowania, czy też o charakterze przedmiotowym, zamawiający ma możliwość, a często i obowiązek, wezwać wykonawcę do wyjaśnień w celu ustalenia rzeczywistego brzmienia złożonych w nich oświadczeń.

Zrozumiałe jest, że wezwanie w takim przypadku, skoro opiera się na wątpliwościach, a nie na pewności co do zaistnienia stanu niezgodności z prawdą dokumentu, powinno być formułowane w sposób powściągliwy (zob.: Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. akt: KIO 226/13).