Ambroziewicz Maciej, Zapewnienie urządzeń higienicznosanitarnych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 lipca 2020 r.
Autorzy:

Zapewnienie urządzeń higienicznosanitarnych

Zapewnienie urządzeń higienicznosanitarnych

Zapewnienie urządzeń higienicznosanitarnych

Jednym z obowiązków pracodawcy związanym z profilaktyczną ochroną zdrowia, zgodnie z art. 233 k.p., jest zapewnienie pracownikom pomieszczenia i urządzeń higienicznosanitarnych, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana. Do pomieszczeń tych zalicza się: szatnie, umywalnie, pomieszczenia z natryskami, ustępy, jadalnie z wyjątkiem stołówek, pomieszczenia do wypoczynku, pomieszczenia do ogrzewania się pracowników oraz pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Szczegółowe wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych określa załącznik nr 3 r.b.h.p.

Zapewnienie urządzeń higienicznosanitarnych pracownik pracownik udostępnienie pracownikom pomieszczeń higienicznosanitarnych pracodawca pracodawca zapewnienie umywalni czy pracodawca jest obowiązany zapewnić pomieszczenie do ogrzewania się? zapewnienie pomieszczeń do prania zapewnienie jadalni niezapewnianie jadalni czy pracodawca jest obowiązany zapewnić jadalnię? zapewnienie pomieszczenia do ogrzewania się zapewnienie umywalni z natryskami niezapewnianie pomieszczenia do ogrzewania się zapewnienie pomieszczeń szatni zapewnienie umywalni czy w umywalni powinny być pomieszczenia z natryskami? czy pracodawca jest obowiązany zapewnić pomieszczenia prania odzieży? zapewnienie pomieszczeń do wypoczynku niezapewnianie pomieszczeń do wypoczynku utworzenie stanowisk pracy czy pracodawca jest obowiązany zapewnić pomieszczenia do wypoczynku przeprowadzenie analizy potrzeb w zakresie zapewnienia pomieszczeń higienicznosanitarnych zapewnienie ustępów czy pracodawca jest obowiązany zapewnić szatnie? zapewnienie szaf ubraniowych w pomieszczeniach pracy niezapewnianie pomieszczeń do prania nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak ustępy szatnie jadalnie pomieszczenia do wypoczynku pomieszczenie prania odzieży pomieszczenia do ogrzewania nie tak

Krok: utworzenie stanowisk pracy

Za „stanowisko pracy” uważa się przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę.

Krok: przeprowadzenie analizy potrzeb w zakresie zapewnienia pomieszczeń higienicznosanitarnych

Pomieszczenia higienicznosanitarne zostały zdefiniowane jako szatnie, umywalnie, pomieszczenia z natryskami, ustępy, jadalnie z wyjątkiem stołówek, pomieszczenia do wypoczynku, pomieszczenia do ogrzewania się pracowników oraz pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Szczegółowe wymagania, jakie powinny spełniać ww. pomieszczenia określa, załącznik nr 3 r.b.h.p.