Przybysz Piotr, Zaniechanie dalszego stosowania wykonania zastępczego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2021 r.
Autor:

Zaniechanie dalszego stosowania wykonania zastępczego

Zaniechanie dalszego stosowania wykonania zastępczego

Zaniechanie dalszego stosowania wykonania zastępczego

Ustawodawca zakłada, że obowiązki powinny być wykonywane przede wszystkim przez zobowiązanych, zaś przymus egzekucyjny należy stosować w jak najmniejszym zakresie. Z tego względu jest możliwe przejęcie przez zobowiązanego od wykonawcy zastępczego zadania wykonania egzekwowanego obowiązku. Interesy wykonawcy zastępczego są w pełni respektowane, ponieważ jego zgoda na dalsze wykonywanie obowiązku przez zobowiązanego jest warunkiem koniecznym odstąpienia do dalszego stosowania wykonania zastępczego.

Zaniechanie dalszego stosowania wykonania zastępczego organ egzekucyjny organ egzekucyjny postanowienie o zgodzie na zaniechanie wykonania zastępczego postanowienie o odmowie zaniechania wykonania zastępczego rozpatrzenie wniosku o zaniechanie wykonania zastępczego otrzymanie wniosku o zaniechanie wykonania zastępczego wykonawca zastępczy wykonawca zastępczy otrzymanie prośby brak zgody zaniechanie dalszego wykonywania obowiązku czy zgodzić się na zaniechanie wykonania zastępczego? otrzymanie informacji o zaniechaniu stosowania wykonania zastępczego zgoda zobowiązany zobowiązany oczekiwanie na wydanie postanowienia w sprawie złożenie oświadczenia i wystąpienie o zaniechanie wykonania zastępczego oczekiwanie na zgodę wykonawcy zastępczego rozważenie celowości zaskarżenia postanowienia przystąpienie do wykonania obowiązku czy jest zgoda na zaniechanie wykonania zastępczego? zamiar dobrowolnego wykonania obowiązku wystąpienie o zgodę wykonawcy zastępczego nie tak dalsze wykonywanie obowiązku zgoda odmowa tak nie

Krok: zamiar dobrowolnego wykonania obowiązku

Zobowiązany może w dowolnym momencie po wydaniu przez organ egzekucyjny postanowienia o zastosowaniu wykonania zastępczego, podjąć działania w celu zaniechania stosowania tego środka egzekucyjnego oraz wyrażenia zgody przez organ egzekucyjny na dobrowolne wykonanie obowiązku przez zobowiązanego.

Krok: wystąpienie o zgodę wykonawcy zastępczego

Warunkiem koniecznym złożenia wniosku o zaniechanie stosowania wykonania zastępczego jest uzyskanie przez zobowiązanego zgody wykonawcy zastępczego na zaniechanie stosowania tego środka egzekucyjnego. Zgoda taka nie jest konieczna, jeżeli organ egzekucyjny jeszcze nikomu nie zlecił wykonania obowiązku.