Wiśniewski Jarosław T., Zajęcie pieniędzy

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 lipca 2023 r.
Autorzy:

Zajęcie pieniędzy

Zajęcie pieniędzy

Zajęcie pieniędzy

Opisane postępowanie dotyczy zajęcia pieniędzy rozumianych jako banknoty lub monety w walucie polskiej, które nie są numizmatami lub nie zostały wycofane z obiegu, mając jedynie wartość historyczną lub kolekcjonerską. Do tych ostatnich oraz do pieniędzy w walutach obcych stosuje się bowiem art. 8662 k.p.c.

Zajęcie pieniędzy sąd skład orzekający sąd skład orzekający czy w ciągu miesiąca zostało złożone orzeczenie zwalniające od zajęcia lub wstrzymujące wydanie pieniędzy? wydanie postanowienia o odmowie wydania pieniędzy wierzycielom pozostawienie sumy na rachunku depozytowym możliwy przebieg postępowania wydanie postanowienia o wydaniu pieniędzy wierzycielowi komornik sądowy komornik sądowy zaspokojenie wierzycieli z zajętych pieniędzy złożenie sumy na rachunek depozytowy sądu w celu podziału sumy uzyskanej z egzekucji czy osobie trzeciej przysługuje do zajętych pieniędzy prawo stanowiące przeszkodę do wydania ich wierzycielowi? złożenie sumy na rachunek depozytowy Ministra Finansów stwierdzenie, że dłużnik jest we władaniu pieniędzy stwierdzenie, że wierzyciel jest we władaniu pieniędzy dłużnika stwierdzenie, że pieniądze dłużnika są we władaniu osoby trzeciej dokonanie zajęcia pieniędzy czy zajęta kwota wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli? tak nie tak nie nie tak

Krok: stwierdzenie, że dłużnik jest we władaniu pieniędzy

Informacje o należących do niego pieniądzach może udzielić sam dłużnik po wezwaniu do złożenia wyjaśnień (art. 801 k.p.c.).

Dla stwierdzenia, że dłużnik ma we władaniu rzecz ruchomą wystarczające jest uznanie, że dłużnik jest osobą współwładającą tą rzeczą (E. Wengerek, Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 1998, s. 331).

Krok: stwierdzenie, że wierzyciel jest we władaniu pieniędzy dłużnika

Skierowanie egzekucji do pieniędzy będących we władaniu wierzyciela jest uzależnione od złożenia przez niego wniosku o skierowanie do nich egzekucji (art. 845 § 2 k.p.c.).