Skubiszak-Kalinowska Irena, Wyrażenie zgody na zawarcie umowy koncesji mimo wniesienia skargi

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 marca 2013 r. do: 13 grudnia 2016 r.
Autorzy:

Wyrażenie zgody na zawarcie umowy koncesji mimo wniesienia skargi

Wyrażenie zgody na zawarcie umowy koncesji mimo wniesienia skargi

Wyrażenie zgody na zawarcie umowy koncesji mimo wniesienia skargi

Z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2 u.k.r.b.u., wniesienie skargi na czynność wyboru oferty najkorzystniejszej wstrzymuje prawo do zawarcia umowy z oferentem, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą, do czasu ogłoszenia orzeczenia w sprawie przez WSA. Na wniosek koncesjodawcy, WSA na posiedzeniu niejawnym może w drodze postanowienia wyrazić zgodę na zawarcie umowy koncesji. Wyrażenie zgody jest dopuszczalne, jeżeli negatywne konsekwencje wstrzymania zawarcia umowy dla interesu publicznego mogłyby przewyższyć wynikające z tego korzyści dla ochrony wszystkich interesów, co do których zachodzi prawdopodobieństwo doznania uszczerbku w wyniku czynności podjętych przez koncesjodawcę w postępowaniu o zawarcie umowy koncesji. Na to postanowienie WSA nie przysługuje zażalenie.

Wyrażenie zgody na zawarcie umowy koncesji mimo wniesienia skargi WSA WSA zgoda na zawarcie umowy z oferentem przyjęcie skargi na wybór najkorzystniejszej oferty czy został złożony wniosek o udzielenie zgody na zawarcie umowy? czy wyrażenie zgody na zawarcie umowy jest dopuszczalne? zakaz zawarcia umowy z oferentem badanie wniosku i zajęcie stanowiska w sprawie tak nie tak nie odmowa zgoda

Krok: przyjęcie skargi na wybór najkorzystniejszej oferty

WSA przyjmuje skargę na wybór najkorzystniejszej oferty.

Krok: czy został złożony wniosek o udzielenie zgody na zawarcie umowy?

Materialnoprawnym skutkiem wniesienia skargi jest zakaz zawarcia umowy do czasu rozpatrzenia skargi przez WSA. Umowa zawarta w przedmiocie koncesji, naruszająca powyższą zasadę jest z mocy prawa nieważna. Zakaz ten może zostać uchylony na wniosek koncesjodawcy, jeżeli negatywne konsekwencje wstrzymania zawarcia umowy dla interesu publicznego mogłoby przewyższać wynikające z tego korzyści dla ochrony wszystkich interesów, co do których zachodzi prawdopodobieństwo doznania uszczerbku w wyniku czynności podjętych przez koncesjodawcę w postępowaniu.