Gil Izabella, Wykonanie przez sędziego-komisarza czynności zastrzeżonych dla rady wierzycieli

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.
Autorzy:

Wykonanie przez sędziego-komisarza czynności zastrzeżonych dla rady wierzycieli

Wykonanie przez sędziego-komisarza czynności zastrzeżonych dla rady wierzycieli sędzia-komisarz sędzia-komisarz otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego brak ustanowienia rady wierzycieli niewykonanie czynności przez radę wierzycieli w terminie wyznaczonym przez sędziego-komisarza wykonanie przez sędziego-komisarza czynności zastrzeżonych dla rady wierzycieli

Krok: otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego

W postępowaniu restrukturyzacyjnym, z wyjątkiem postępowania o zatwierdzenie układu, może zostać ustanowiona rada wierzycieli, co reguluje art. 121 p.r. Prawo restrukturyzacyjne wyraźnie przewiduje przypadki, gdy konieczne jest uzyskanie zezwolenia rady wierzycieli na dokonanie czynności przez dłużnika lub zarządcę (por. art. 129 p.r.). Brak zezwolenia pociąga za sobą nieważność dokonanej czynności. Z tych powodów dla zapewnienia prawidłowego toku postępowania niezbędne jest rozwiązanie na wypadek, gdy rada wierzycieli nie została ustanowiona bądź nie wykonywała powierzonych jej zadań.

Krok:

Krok: brak ustanowienia rady wierzycieli

Rada wierzycieli jest fakultatywnym organem postępowania i jej ustanowienie przez sędziego-komisarza jest uzależnione od wystąpienia przesłanek uregulowanych w art. 121 p.r.