Wiktorowska Ewa, Wniesienie środka zaskarżenia w postępowaniu w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 1 marca 2013 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autor:

Wniesienie środka zaskarżenia w postępowaniu w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Wniesienie środka zaskarżenia w postępowaniu w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Wniesienie środka zaskarżenia w postępowaniu w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest dwuinstancyjne. Oznacza to, że na orzeczenia i inne wskazane w ustawie rozstrzygnięcia, wydane przez organy postępowania w pierwszej instancji, przysługuje stronom środek zaskarżenia, zażalenie lub odwołanie. Właściwy środek zaskarżenia wnosi się na piśmie, za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżane zarządzenie, postanowienie albo orzeczenie, w terminie 14 dni od jego doręczenia. O tym uprawnieniu organy postępowania zobowiązane są pouczyć strony.

Wniesienie środka zaskarżenia w postępowaniu w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych organ drugiej instancji organ drugiej instancji otrzymanie zażalenia lub odwołania organ, który wydał orzeczenie organ, który wydał orzeczenie wydanie postanowienia o odmowie przyjęcia środka czy środek zaskarżenia wniesiono w terminie? otrzymanie zażalenia lub odwołania przekazanie zażalenia lub odwołania podmiot uprawniony podmiot uprawniony wniesienie zażalenia lub odwołania tak nie

Krok: wniesienie zażalenia lub odwołania

Zażalenie na postanowienie rzecznika dyscypliny finansów publicznych wnosi się do Głównego Rzecznika. Zażalenie na zarządzenie i na postanowienie przewodniczącego komisji orzekającej wnosi się do Przewodniczącego Głównej Komisji Orzekającej. Zażalenie na postanowienie komisji orzekającej, na postanowienie Głównego Rzecznika oraz na postanowienie Przewodniczącego Głównej Komisji Orzekającej wnosi się do Głównej Komisji Orzekającej. Odwołanie od orzeczenia komisji orzekającej wnosi się do Głównej Komisji Orzekającej.

Środek zaskarżenia, przysługujący w zakresie określonym w ustawie, wnosi się na piśmie, za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżane zarządzenie, postanowienie albo orzeczenie, w terminie 14 dni od jego doręczenia, z zastrzeżeniem art. 91b ust. 4 i art. 112 ust. 3 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Równocześnie z wnioskiem należy dopełnić czynności, która miała być w tym terminie dokonana.

Termin do wniesienia środka zaskarżenia biegnie od dnia doręczenia stronie odpisu rozstrzygnięcia.

Środek zaskarżenia może dotyczyć całości lub części zaskarżonego rozstrzygnięcia.

Krok: otrzymanie zażalenia lub odwołania

Środki zaskarżenia wnoszone przez podmioty kwalifikowane, tj. rzecznika dyscypliny lub obrońcę (nawet, jeśli nie jest on adwokatem lub radcą prawnym), powinny zawierać zarzuty składane w rozstrzygnięciu oraz niebudzące wątpliwości stwierdzenie, czy środek odwoławczy jest składany na korzyść lub na niekorzyść obwinionego. Rzecznik dyscypliny może wnosić środki zaskarżenia również na korzyść obwinionego.