Bartosiewicz Adam, Ustalanie proporcji sprzedaży dla celów odliczeń częściowych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2020 r.
Autorzy:

Ustalanie proporcji sprzedaży dla celów odliczeń częściowych

Ustalanie proporcji sprzedaży dla celów odliczeń częściowych

Ustalanie proporcji sprzedaży dla celów odliczeń częściowych

Procedura ma na celu zaprezentowanie zasad obliczania proporcji sprzedaży, która służy dokonywaniu odliczeń częściowych.

Ustalanie proporcji sprzedaży dla celów odliczeń częściowych organ podatkowy organ podatkowy otrzymanie wniosku o prognozę - ustalenie w formie protokołu oczekiwanie na przystąpienie do protokołu wezwanie do protokołu podatnik podatnik zwrócenie się do US o prognozę wyłącznie środków trwałych ustalenie obrotów zeszłorocznych ustalenie w formie protokołu oczekiwanie na wezwanie wyłączenie czynności pomocniczych potrzeba odliczeń częściowych obroty zeszłoroczne wniosek wezwanie brak, niskie wystąpiły

Krok: potrzeba odliczeń częściowych

U niektórych podatników występuje jednocześnie sprzedaż opodatkowana i zwolniona (ewentualnie inna niedająca prawa do odliczenia). Tacy podatnicy mają obowiązek wyodrębnienia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą zwolnioną (niedająca prawa do odliczenia) i sprzedażą opodatkowaną. Jeśli jest to jednak niemożliwe, to powinni obliczyć proporcję sprzedaży i na jej podstawie dokonywać odliczeń częściowych podatku naliczonego.

Przy liczeniu struktury sprzedaży nie uwzględnia się czynności niepodlegających w ogóle opodatkowaniu. Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy, u których występują także takie czynności, mogą być zobowiązani do określenia tzw. prestruktury (prewspółczynnika) sprzedaży i dokonywania odliczeń według niego.

Krok: obroty zeszłoroczne

Proporcję ustala się na podstawie wartości sprzedaży zeszłego roku podatkowego, chyba że sprzedaży nie było w roku poprzednim bądź też obroty z niej były stosunkowo niskie, albo też podatnik uznał, że z różnych przyczyn jej wielkość nie jest reprezentatywna.