Wiktorowska Ewa, Unieważnienie postępowania w przypadku nieotrzymania przez instytucję środków finansowych na badania naukowe

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 16 kwietnia 2014 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autor:

Unieważnienie postępowania w przypadku nieotrzymania przez instytucję środków finansowych na badania naukowe

Unieważnienie postępowania w przypadku nieotrzymania przez instytucję środków finansowych na badania naukowe

Unieważnienie postępowania w przypadku nieotrzymania przez instytucję środków finansowych na badania naukowe

Przepisy nowelizujące p.z.p., które weszły w życie z dniem 16 kwietnia 2014 r. wprowadziły możliwość unieważnienia przez zamawiającego prowadzonego już postępowania w sytuacji, kiedy środki służące sfinansowaniu zamówienia na badania naukowe oraz prace rozwojowe, które zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, nie zostały mu przyznane, a możliwość unieważnienia została przewidziana na etapie publikacji (lub jej przekazaniu wykonawcom) dokumentacji przetargowej. Ustawodawca w stosunku do zamówień badawczych i rozwojowych dopuścił możliwość unieważnienia takiego postępowania bez względu na to z jakiego źródła pochodzić miały środki na sfinansowanie tych zamówień co stanowi rozszerzenie w stosunku do przesłanki unieważnienia postępowania, o której mowa w art. 93 ust. 1a p.z.p., gdzie ograniczono źródła finansowania jedynie do środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

Wprowadzenie zmian do p.z.p. ma pozwolić na rozpoczęcie dokonywania formalności przetargowych równolegle z ubieganiem się o fundusze, co w praktyce ma się przełożyć na przyspieszenie momentu rozpoczęcia badań lub prac.

Krok: zamawiający chce unieważnić postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1b p.z.p.

Katalog przesłanek skutkujących unieważnieniem postępowania został precyzyjnie określony przez ustawodawcę w art. 93 p.z.p. Jest to katalog zamknięty. Zamawiający nie ma zatem prawa unieważnić postępowania na żadnej innej podstawie. Jednocześnie zaznaczyć należy, iż stwierdzenie jakiejkolwiek z ustawowych przesłanek unieważnienia rodzi obowiązek, nie zaś uprawnienie, zamawiającego do unieważnienia postępowania. Wyjątkiem jest przepis art. 93 ust. 1a i 1b p.z.p. dający zamawiającemu prawo do unieważnienia postępowania.

Unieważnienie postępowania w przypadku nieotrzymania przez instytucję środków finansowych na badania naukowe zamawiający zamawiający czy przewidziano unieważnienie w zaproszeniu do negocjacji? czy przewidziano unieważnienie w zaproszeniu do składania ofert? unieważnienie postępowania zamawiający chce unieważnić postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1b p.z.p. badanie czy zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1b p.z.p. zapytanie o cenę czy środki służące finansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe zostały przyznane? negocjacje bez ogłoszenia zamówienie z wolnej ręki obowiązek kontynuowania postępowania przetarg nieograniczony przetarg ograniczony negocjacje z ogłoszeniem dialog konkurencyjny licytacja elektroniczna w jakim trybie jest prowadzone postępowanie? czy przewidziano unieważnienie w ogłoszeniu o zamówieniu? tak nie tak nie nie tak tak nie

Krok: badanie czy zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1b p.z.p.

Tylko gdy są spełnione przesłanki z art. 93 ust. 1b p.z.p. zamawiający może unieważnić postępowanie.