Dauter Bogusław, Skarga kasacyjna - badanie dopuszczalności

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 31 maja 2019 r.
Autorzy:

Skarga kasacyjna - badanie dopuszczalności

Skarga kasacyjna - badanie dopuszczalności

Skarga kasacyjna - badanie dopuszczalności

Skarga kasacyjna, zanim zostanie zbadana pod kątem spełnienia usuwalnych wymagań formalnych, podlegających uzupełnieniu na stosowne wezwanie, w pierwszej kolejności podlega ocenie pod kątem jej dopuszczalności. Istota badania w zakresie wystąpienia przesłanek niedopuszczalności skargi kasacyjnej, tj. braków nieusuwalnych, polega na tym, że wystąpienie jednej z nich skutkuje automatycznie odrzuceniem skargi kasacyjnej.

Z dniem 31 maja 2019 r. wraz z wejściem w życie art. 4 ustawy z dnia 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 183 ze zm.), a także ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 934), które wprowadzają informatyzację postępowania sądowoadministracyjnego, strona może wnieść skargę kasacyjną w formie dokumentu elektronicznego. Zgodnie z przepisami przejściowymi, do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie powyższych regulacji, zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe, z tym że w postępowaniach tych strona będzie mogła dokonać wyboru wnoszenia pism za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wykorzystywanego przez sąd do obsługi doręczeń oraz ich doręczania przez sąd za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Skarga kasacyjna - badanie dopuszczalności NSA przewodniczący skład orzekający NSA przewodniczący skład orzekający wyznaczenie rozprawy badanie dopuszczalności i warunków formalnych skargi kasacyjnej otrzymanie skargi kasacyjnej rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie wsa przewodniczący skład orzekający wsa przewodniczący skład orzekający przedstawienie skargi kasacyjnej wraz z aktami sprawy NSA badanie czy skarga kasacyjna została wniesiona w terminie badanie czy skarga kasacyjna została sporządzona przez uprawniony podmiot skierowanie na posiedzenie niejawne otrzymanie skargi kasacyjnej badanie dopuszczalności skargi kasacyjnej z mocy ustawy badanie czy istnieje zaskarżone orzeczenie badanie czy skarga kasacyjna zawiera wymagania materialne (konstrukcyjne) odrzucenie skargi kasacyjnej na posiedzeniu niejawnym strona strona wniesienie skargi kasacyjnej tak nie tak nie dopuszczalna niedopuszczalna tak nie tak nie

Krok: wniesienie skargi kasacyjnej

Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie kończące postępowanie w sprawie, na które nie przysługuje zażalenie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Artykuł 177 § 1 p.p.s.a. przewiduje więc pośredni tryb wnoszenia skargi kasacyjnej, co oznacza, że strona zobowiązana jest do wniesienia skargi kasacyjnej nie tylko w określonym terminie, ale także do określonego sądu, tj. sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie.

Z dniem 31 maja 2019 r. strona może wnieść skargę kasacyjną w formie dokumentu elektronicznego do elektronicznej skrzynki podawczej sądu. Opisany warunek nie zostanie spełniony w przypadku wysłania takiego pisma do sądu na jego adres elektroniczny (adres e-mail). Skarga taka, oprócz wymogów formalnych pisma w postaci papierowej, musi zawierać adres elektroniczny oraz zostać podpisana przez pełnomocnika kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Jeżeli skarga kasacyjna jest pierwszym pismem procesowym strony, należy podać numer odpowiedniego identyfikatora, tj. numer PESEL - w przypadku osób fizycznych, a w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej - numer KRS, REGON lub NIP. Datą wniesienia skargi jest określona w urzędowym poświadczeniu odbioru data wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego sądu (art. 83 § 5 p.p.s.a.) (szerzej zob. procedura: Wniesienie pisma procesowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej).

Krok: otrzymanie skargi kasacyjnej

Po otrzymaniu skargi kasacyjnej, w pierwszej kolejności przewodniczący wydziału bada, czy jest ona dopuszczalna.