Kamiński Ireneusz Cezary, Przystąpienie państwa lub innego podmiotu do postępowania na wniosek tego państwa lub podmiotu

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2014 r.
Autor:

Przystąpienie państwa lub innego podmiotu do postępowania na wniosek tego państwa lub podmiotu

Przystąpienie państwa lub innego podmiotu do postępowania na wniosek tego państwa lub podmiotu

Przystąpienie państwa lub innego podmiotu do postępowania na wniosek tego państwa lub podmiotu

Państwo-strona EKPC może przystąpić do postępowania z własnej inicjatywy lub na zaproszenie prezesa izby.

Przystąpienie państwa lub innego podmiotu do postępowania na wniosek tego państwa lub podmiotu prezes izby prezes izby odmowa zgody na dopuszczenie do udziału w postępowaniu i zawiadomienie o tym wnioskującego państwa trzeciego lub innego podmiotu oraz pozwanego państwa i skarżącego zgoda na dopuszczenie państwa trzeciego lub innego podmiotu do postępowania i zawiadomienie o tym państwa trzeciego lub innego podmiotu, a także pozwanego państwa i skarżącego otrzymanie wniosku państwa trzeciego lub innego podmiotu możliwe decyzje państwo trzecie lub inny podmiot państwo trzecie lub inny podmiot otrzymanie informacji o zgodzie otrzymanie decyzji odmownej państwo trzecie lub inny podmiot staje się interwenientem w postępowaniu państwo trzecie lub inny podmiot uznaje, że jego udział w postępowaniu jest pożądany państwo trzecie lub inny podmiot składa wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu postępowanie toczy się bez udziału państwa trzeciego lub innego podmiotu oczekiwanie na decyzję prezesa

Krok: państwo trzecie lub inny podmiot uznaje, że jego udział w postępowaniu jest pożądany

Państwo trzecie lub inny podmiot może uznać, że jego udział w postępowaniu jest pożądany.

Inny podmiot to najczęściej organizacje międzynarodowe (lub ich organy wyspecjalizowane, np. ONZ i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka czy Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców) i pozarządowe (np. Amnesty International, Open Society Justice Initiative, Article XIX, Helsińska Fundacja Praw Człowieka), organizacje zawodowe, kościoły i związki wyznaniowe. Zdarzało się, że takim „innym podmiotem” była osoba fizyczna lub ich grupa (np. grupa członków Parlamentu Europejskiego).

Krok: państwo trzecie lub inny podmiot składa wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu

Chociaż art. 36 ust. 2 EKPC nie mówi wprost o możliwości złożenia wniosku przez państwo trzecie lub inny podmiot o dopuszczenie ich do udziału w postępowaniu (przewiduje tylko zaproszenie ich do postępowania przez prezesa izby), w praktyce ich udział może być następstwem złożonego wniosku. Reguły mające zastosowanie w przypadku wniosku określa Regulamin proceduralny ETPC.

Wniosek musi zostać złożony w terminie 12 tygodni od zawiadomienia pozwanego państwa o skierowanej przeciwko niemu skardze (dokumenty komunikujące skargi są publikowane przez ETPC na jego stronie internetowej). Trzeba go sporządzić w jednym z dwóch języków urzędowych (angielski lub francuski) i należycie uzasadnić.

W przypadku zrzeczenia się przez izbę właściwości na rzecz Wielkiej Izby oraz przyjęcia wniosku strony o ponowne rozpoznanie sprawy przez Wielką Izbę termin 12 tygodni na złożenie wniosku o dopuszczenie do postępowania biegną od zawiadomienia stron o zrzeczeniu się właściwości lub przyjęcia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy przez Wielką Izbę.