Przybysz Piotr, Przystąpienie do czynności egzekucyjnych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 30 lipca 2020 r.
Autor:

Przystąpienie do czynności egzekucyjnych

Przystąpienie do czynności egzekucyjnych

Przystąpienie do czynności egzekucyjnych

Czynności egzekucyjne mogą być dokonywane przez organ egzekucyjny, ale zwykle są one dokonywane przez egzekutora. Egzekutorem jest pracownik obsługujący organ egzekucyjny, uprawniony do dokonywania czynności egzekucyjnych (art. 1a pkt 4 u.p.e.a.). Ustawa posługuje się również pojęciem poborcy skarbowego. Poborcą skarbowym jest pracownik obsługujący organ egzekucyjny, uprawniony do dokonywania czynności egzekucyjnych w egzekucji obowiązku o charakterze pieniężnym (art. 1a pkt 9 u.p.e.a.).

Organ egzekucyjny lub egzekutor (poborca skarbowy) przystępując do czynności egzekucyjnych jest zobowiązany do dokonania pewnych czynności wstępnych, których zakres jest zróżnicowany w zależności od tego, czy jest to pierwsza, czy kolejna czynność egzekucyjna.

Zakres czynności wstępnych zależy także od okoliczności, w jakich dokonywane będą czynności egzekucyjne.

Organ egzekucyjny lub egzekutor (poborca skarbowy) powinien przystąpić do realizacji środków egzekucyjnych natychmiast po dokonaniu czynności wstępnych.

Krok: przystąpienie do czynności egzekucyjnych

Należy pamiętać, że odwlekanie momentu przystąpienia do czynności egzekucyjnych może stać się powodem wniesienia skargi na przewlekłość postępowania egzekucyjnego (art. 54a u.p.e.a.).

Krok: przystąpienie do pierwszej czynności egzekucyjnej

Organ egzekucyjny lub egzekutor po zakończeniu przez organ egzekucyjny czynności przygotowawczych do egzekucji powinien bez zbędnej zwłoki przystąpić do czynności egzekucyjnych. Przed przystąpieniem do czynności egzekucyjnych należy dokonać czynności wstępnych. Dokonanie tych czynności jest zarówno warunkiem prawidłowości dokonywanych następnie czynności egzekucyjnych, jak i przesłanką prowadzenia egzekucji jako takiej we właściwy sposób.

W szczególności należy doręczyć zobowiązanemu odpis tytułu wykonawczego, chyba że został on mu wcześniej doręczony (art. 32 u.p.e.a.).

Jeżeli tytuł wykonawczy został złożony organowi egzekucyjnemu przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego albo z użyciem środków komunikacji elektronicznej, to zobowiązanemu doręcza się tytuł wykonawczy przekształcony z postaci elektronicznej w postać papierową na zasadach określonych rozporządzeniem przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości – na podstawie upoważnienia zawartego w art. 27 § 2b u.p.e.a.

Nie wystawia się tytułu wykonawczego i w konsekwencji nie doręcza się zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego w przypadku prowadzenia egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym przez organy egzekucyjne określone w art. 20 § 2 na zasadach określonych w art. 117 u.p.e.a.

Przystąpienie do czynności egzekucyjnych egzekutor egzekutor przystąpienie do czynności egzekucyjnych czy jest to pierwsza czynność egzekucyjna w sprawie? przystąpienie do pierwszej czynności egzekucyjnej przystąpienie do kolejnej czynności egzekucyjnej tak nie