Tomczyk Aleksandra, Przedłużanie okresu delegowania pracowników i zakończenie okresu oddelegowania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 8 czerwca 2016 r.
Autor:

Przedłużanie okresu delegowania pracowników i zakończenie okresu oddelegowania

Przedłużanie okresu delegowania pracowników i zakończenie okresu oddelegowania

Przedłużanie okresu delegowania pracowników i zakończenie okresu oddelegowania.

Z delegowaniem mamy zatem do czynienia wówczas, gdy są spełnione warunki wysłania zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Są one określone w Decyzji nr 181 Komisji Administracyjnej z dnia 13 grudnia 2000 r. sprawie wykładni art. 141, 14a1, 14b1 i 14b2 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 w zakresie ustawodawstwa właściwego dla pracowników delegowanych oraz osób pracujących na własny rachunek czasowo wykonujących pracę poza terytorium państwa właściwego. Artykuł 14 ust. 1b rozporządzenia 1408/71 wskazuje na możliwość przedłużenia okresu delegowania pracowników. W sytuacji gdy przed upływem 12 miesięcy oddelegowania okazuje się, że z powodu wcześniej nieprzewidzianych okoliczności delegowanie nie może zakończyć się w początkowo zakładanym, krótszym niż 12 miesięcy okresie, zastosowanie ustawodawstwa państwa oddelegowującego (na którego obszarze zwykle prowadzona jest działalność) może zostać przedłużone. Przepisy rozporządzenia 1408/71 oraz rozporządzenia 574/72 są stosowane w przypadku delegowania pracownika określonych państw do czasu zmiany obecnych porozumień w sprawie rozszerzenia zakresu stosowania nowych rozporządzeń.

Przedłużanie okresu delegowania pracowników i zakończenie okresu oddelegowania pracodawca pracodawca nie został zachowany termin 12 miesięcy stosowanie ustawodawstwa pierwszego państwa członkowskiego wniosek zwracany lub rozpatrzony negatywnie zawarcie porozumienia brak możliwości zawarcia porozumienia stosowanie ustawodawstwa państwa świadczenia pracy przedłużenie pracy czy państwo wyraża zgodę na stosowanie ustawodawstwa pierwszego państwa? czy jest możliwość zawarcia porozumienia? państwo wyraża zgodę państwo nie wyraża zgody dlaczego państwo nie wyraża zgody? tak nie tak nie

Krok: przedłużenie pracy

W sytuacji, gdy praca przedłuża się poza początkowo zakładany okres, z powodu niedających się przewidzieć okoliczności, wówczas delegowanie pracownika nie może zakończyć się w początkowo zakładanym okresie.

Ważne!

Pojęcie "pracownik" należy zgodnie z prawem wspólnotowym interpretować szerzej niż ma to miejsce np. w polskim prawie wewnętrznym. Zatem pracownikiem jest każdy, kto wykonuje przez pewien czas pracę na rzecz i pod kierownictwem innej osoby w zamian za wynagrodzenie (orzeczenie ETS, sgn. 1986, 2121 nb. 17 - w sprawie Lawrie-Blum). Tak więc powyższe odnosi się również np. do zleceniobiorców.

Krok: czy państwo wyraża zgodę na stosowanie ustawodawstwa pierwszego państwa?

Stosownie do art. 14 ust. 1b rozporządzenia 1408/71, jeżeli praca przedłuża się poza początkowo zakładany okres, z powodu niedających się przewidzieć okoliczności, i przekracza dwanaście miesięcy, ustawodawstwo pierwszego państwa członkowskiego stosuje się nadal, aż do zakończenia pracy, pod warunkiem, że wyrażą na to zgodę właściwe władze państwa członkowskiego, na terytorium którego zainteresowany jest delegowany, lub organ przez te władze wyznaczony.