Krywan Tomasz, Prawo do odliczenia VAT - moment powstania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 7 września 2021 r.
Autorzy:

Prawo do odliczenia VAT - moment powstania

Prawo do odliczenia VAT - moment powstania

Prawo do odliczenia VAT - moment powstania

Procedura pozwala ustalić moment, w którym u podatnika powstaje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Prawo do odliczenia VAT - moment powstania podatnik podatnik prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystąpi ostatnie z 3 określonych przepisami zdarzeń (!) prawo do odliczenia  powstaje w rozliczeniu za  okres, w którym u sprzedawcy  powstał obowiązek podatkowy,  nie wcześniej jednak niż  w rozliczeniu za okres,  w którym podatnik otrzymał  fakturę prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję, o ile podatnik dokonał zapłaty podatku wynikającego z decyzji prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru, pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze czy kwota podatku naliczonego wynika z importu towarów? prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy czy podatnikiem jest mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową? podatnikowi chce ustalić kiedy powstaje prawo do odliczenia uwzględnienie kwoty podatku należnego we właściwej deklaracji VAT czy kwota podatku naliczonego wynika ze świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest nabywca, z WNT albo z dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca? czy kwota podatku naliczonego wynika z importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a lub 33b u.p.t.u.? czy w imporcie towarów stosowana jest określona przepisami celnymi procedura uproszczona polegająca na wpisie do rejestru? czy kwota podatku naliczonego wynika z decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego? tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: podatnikowi chce ustalić kiedy powstaje prawo do odliczenia

Z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (z prawa do odliczenia) podatnicy nie mogą korzystać w dowolnym momencie. O tym, kiedy podatnicy mogą skorzystać z tego uprawnienia, decyduje moment powstania prawa do odliczenia. Moment ten wyznacza najwcześniejszy okres rozliczeniowy, w którym podatnicy mogą skorzystać z prawa do odliczenia.

Krok: uwzględnienie kwoty podatku należnego we właściwej deklaracji VAT

W przypadkach gdy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest nabywca, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, albo wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, warunkiem powstania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jest uwzględnienie przez podatnika kwoty podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć podatek należny z tego tytułu (zob. art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b oraz art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). Dopóki podatnik tego nie uczyni, prawo do odliczenia nie powstaje.