Krywan Tomasz, Prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zakupów dokonywanych przez jednostki sektora finansów publicznych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2017 r.
Autorzy:

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zakupów dokonywanych przez jednostki sektora finansów publicznych

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zakupów dokonywanych przez jednostki sektora finansów publicznych

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zakupów dokonywanych przez jednostki sektora finansów publicznych

Procedura ma na celu przedstawienie, w jakim zakresie jednostki sektora finansów publicznych mogą odliczać VAT od dokonywanych zakupów towarów i usług.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zakupów dokonywanych przez jednostki sektora finansów publicznych jednostka sektora finansów publicznych jednostka sektora finansów publicznych czy zakupy będą przez jednostkę częściowo wykorzystywane do wykonywania czynności niepolegających opodatkowaniu VAT? jednostka może odliczyć podatek w części obliczonej w oparciu o obowiązujący jednostkę prewspółczynnik czy zakupy będą przez jednostkę częściowo wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku? jednostka nie może odliczyć podatku naliczonego jednostka dokonuje zakupu towarów lub usług czy jednostka wykonuje czynności opodatkowane VAT? czy zakupy są lub będą przez jednostkę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych? czy zakupy są lub będą przez jednostkę wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych? jednostka może odliczyć VAT w całości jednostka może odliczyć podatek w części określonej w oparciu o przepisy o odliczeniach częściowych jednostka może odliczyć podatek w części uwzględniającej obowiązujący jednostkę prewspółczynnik oraz przepisy o odliczeniach częściowych tak nie tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: czy jednostka wykonuje czynności opodatkowane VAT?

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej u.p.t.u.). Oznacza to, że jednostki, które nie wykonują czynności opodatkowanych, nie mogą odliczać podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Krok: czy zakupy są lub będą przez jednostkę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych?

Wykonywanie przez jednostkę czynności opodatkowanych nie oznacza automatycznie, że jest ona uprawniona do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów. Uprawnienie to przysługuje wyłącznie, jeżeli nabywane przez jednostkę towary lub usługi są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.