Piaskowska Olga Maria, Postępowanie z powództwa o zapłatę w razie zarzutu strony pozwanej, że jej oświadczenie woli było uzależnione od warunku, który jednak się nie ziścił

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 7 listopada 2019 r.
Autorzy:

Postępowanie z powództwa o zapłatę w razie zarzutu strony pozwanej, że jej oświadczenie woli było uzależnione od warunku, który jednak się nie ziścił

Postępowanie z powództwa o zapłatę w razie zarzutu strony pozwanej, że jej oświadczenie woli było uzależnione od warunku, który jednak się nie ziścił

Postępowanie z powództwa o zapłatę w razie zarzutu strony pozwanej, że jej oświadczenie woli było uzależnione od warunku, który jednak się nie ziścił

Postępowanie z powództwa o zapłatę w razie zarzutu strony pozwanej, że jej oświadczenie woli było uzależnione od warunku, który jednak się nie ziścił pozwany pozwany brak reakcji możliwy sposób zachowania zgłaszanie żądań i wniosków oraz przedstawianie twierdzeń i dowodów na ich poparcie sąd przewodniczący skład orzekający sąd przewodniczący skład orzekający doręczenie pozwu pozwanemu badanie właściwości usuwanie braków formalnych i fiskalnych pisma procesowego badanie, czy pozew nie podlega odrzuceniu zwrot pozwu badanie formalne pozwu nadanie sprawie dalszego biegu otrzymanie pozwu czy pozew zawiera braki formalne? wyznaczenie rozprawy albo posiedzenia czy powództwo jest uzasadnione? po zamknięciu rozprawy przeprowadzenie postępowania dowodowego oddalenie powództwa wydanie wyroku uwzględnienie powództwa możliwy przebieg postępowania wydanie wyroku zaocznego powód powód zgłaszanie żądań i wniosków oraz przedstawianie twierdzeń i dowodów na ich poparcie brak czynności czy warunek zastrzeżony przez strony ziścił się? czy istnieje potrzeba dochodzenia świadczenia? nieskuteczność czynności stron oświadczenie woli zależne od warunku brak czynności złożenie pozwu nie tak nieusunięte usunięte tak nie nie tak tak nie

Krok: oświadczenie woli zależne od warunku

Strony mogą przewidzieć w umowie warunek o charakterze zawieszającym. W takiej sytuacji powstanie skutku czynności prawnej jest uzależnione od zdarzenia przyszłego i niepewnego. Jak wskazuje się w doktrynie, o niepewności warunku można mówić wówczas, gdy - obiektywnie rzecz ujmując - nie jest całkowicie pewne, czy zdarzenie, od którego uzależniono skuteczność czynności, rzeczywiście nastąpi; przy czym wystarczający jest jakikolwiek stopień niepewności (zob. B. Giesden, Komentarz do art. 89 Kodeksu cywilnego, LEX nr 170741).

Zawarcie w treści umowy zapisu zawierającego taki warunek jest wyrazem autonomii stron.

Przeszkodę w zastrzeżeniu „warunku” może stanowić wyraźne brzmienie przepisu lub właściwość czynności prawnej (art. 157 § 1 k.c.). Warunkiem w rozumieniu art. 89 k.c. nie są ustawowe wymogi przewidziane przez ustawodawcę dla skuteczności czynności prawnej.

W sytuacji gdy dojdzie do spełnienia świadczenia przed ziszczeniem się warunku, zastosowanie znajdą przepisy o nienależnym świadczeniu (art. 410 i n.).

Zastrzeżenie warunku zawieszającego powoduje, że skutek czynności nie następuje; nastąpi on w momencie ziszczenia się warunku, a jego ostateczny kształt będzie zależeć od rodzaju czynności warunkowej. W sytuacji, w której warunek zawieszający wprowadzono do czynności o charakterze zobowiązującym, skutek ziszczenia się warunku powoduje powstanie zobowiązania, a w przypadku czynności rozporządzającej - ziszczenie się warunku prowadzi do przysporzenia po stronie podmiotu, który był dotychczas jedynie warunkowo uprawniony (zob. B. Giesden, Komentarz do art. 89...).

W myśl art. 90 k.c. ziszczenie się warunku nie ma mocy wstecznej, chyba że zastrzeżono inaczej.

Spełnienie świadczenia może być warunkiem w rozumieniu art. 89 k.c. (por. wyrok SN z dnia 17 marca 2011 r., IV CSK 358/10, OSNC 2011, nr 12, poz. 136).

Nie może być warunkiem w rozumieniu art. 89 k.c. zdarzenie objęte treścią zobowiązania dłużnika, którego spełnienie jest całkowicie uzależnione od jego woli (por. wyrok SN z dnia 5 czerwca 2002 r., II CKN 701/00, OSP 2003, nr 10, poz. 124).

Nie stanowi zastrzeżenia warunku w znaczeniu wynikającym z art. 89 k.c. zawarte w przedwstępnej umowie sprzedaży nieruchomości oświadczenie stron umowy, uzależniające jej wejście w życie od zezwolenia na zakup tej nieruchomości przez radę nadzorczą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącą stroną umowy (por. wyrok z SN dnia 20 maja 1998 r., I CKN 683/97, OSP 1999, nr 1, poz. 8).

Krok: czy warunek zastrzeżony przez strony ziścił się?

Do momentu ziszczenia warunku strony pozostają w stanie zawieszenia, który kończy się bądź wraz ze ziszczeniem się warunku, bądź z wystąpieniem okoliczności wykluczających jego ziszczenie.