Janiszowski-Downarowicz Rafał, Ponoszenie wydatków tymczasowych i kosztów trwałych przez Skarb Państwa w toku postępowania sądowego

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2013 r.
Autorzy:

Ponoszenie wydatków tymczasowych i kosztów trwałych przez Skarb Państwa w toku postępowania sądowego

Ponoszenie wydatków tymczasowych i kosztów trwałych przez Skarb Państwa w toku postępowania sądowego

Ponoszenie wydatków tymczasowych i kosztów trwałych przez Skarb Państwa w toku postępowania sądowego

Omawiany przepis odnosi się do sytuacji, gdy w toku postępowania karnego zachodzi konieczność wykonania czynności, wymagających zapłaty po ich zrealizowaniu, ale jeszcze przed końcowym orzeczeniem o kosztach. Przeprowadzenie tych czynności może okazać się niezbędne zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak i jurysdykcyjnym. Artykuł 619 k.p.k. reguluje również kwestię kosztów postępowania mediacyjnego oraz kosztów tłumacza w zakresie zapewnienia oskarżonemu prawa do obrony.

Ponoszenie wydatków tymczasowych i kosztów trwałych przez Skarb Państwa w toku postępowania sądowego sąd sąd czy ustawa zastrzega daną czynność dla strony postępowania? czynności postępowania jurysdykcyjnego brak obowiązku ponoszenia wydatków tymczasowych rozpoczęcie postępowania sądowego konieczność poniesienia wydatków tymczasowych konieczność poniesienia kosztów trwałych możliwość zwrotu wydatków tymczasowych nie tak

Krok: rozpoczęcie postępowania sądowego

Postępowanie sądowe jako kolejny etap następujący po postępowaniu przygotowawczym, rozpoczyna się wraz z wpływem do sądu aktu oskarżenia lub innego wniosku prokuratora. Postępowanie sądowe może być również zainicjowane przez oskarżyciela prywatnego lub subsydiarnego.

Krok: konieczność poniesienia wydatków tymczasowych

Wszelkie czynności związane z postępowaniem są opłacane przez Skarb Państwa, który tymczasowo, aż do zakończenia procesu, pokrywa wydatki z nim związane. Wydatki Skarbu państwa zalicza się na poczet kosztów sądowych (art. 616 § 2 k.p.k.), zaś o zapłacie lub zwolnieniu od tych kosztów orzeka się po zakończeniu postępowania karnego. Wszelkie wydatki związane z czynnościami postępowania jurysdykcyjnego wykłada Skarb Państwa (sąd), chyba że przepisy stanowią inaczej. Sąd, przed którym zawisła sprawa pokrywa wydatki związane ze sporządzeniem opinii przez biegłych i ich udziałem w czynnościach, przeprowadzaniem eksperymentu procesowego, doręczaniem korespondencji, zwrotem należności świadków itp. Wydatki te mają charakter tymczasowy i nie są równoznaczne z poniesieniem kosztów całego postępowania. Powinny być wyłożone przez Skarb państwa dopiero po zakończeniu danej czynności, wykonaniu obowiązku przez uczestnika postępowania (np. sporządzenie opinii przez biegłego, stawienie się świadka w ustalonym terminie, wydatki związane przejazdami sędziów itp.).