Janiszowski-Downarowicz Rafał, Orzekanie w kwestii wznowienia postępowania w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 3 kwietnia 2018 r.
Autorzy:

Orzekanie w kwestii wznowienia postępowania w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych

Orzekanie w kwestii wznowienia postępowania w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych

Orzekanie w kwestii wznowienia postępowania w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych

Omawiany przepis określa sądy wojskowe, które są właściwe do orzekania w przedmiocie wznowienia postępowania karnego, zakończonego prawomocnym orzeczeniem sądu. Jest on przepisem szczególnym do treści art. 544 § 1 i 2 k.p.k., dostosowując przepisy kodeksu do specyfiki podziału instancyjnego sądów wojskowych.

Krok: ogłoszenie orzeczenia przez sąd wojskowy

Ogłoszenie wyroku przez sąd wojskowy jest czynnością kończącą postępowanie sądowe w danej instancji. Do czynności tej stosuje się „powszechne” przepisy k.p.k. Wyrok jest ogłaszany przez przewodniczącego niezwłocznie po jego podpisaniu, chyba że z przyczyn wskazanych w ustawie odroczono ogłoszenie wyroku na czas określony (zob. uwagi do art. 411 k.p.k.). Jeżeli ustawa nie wymaga wydania wyroku, sąd wojskowy wydaje postanowienie. Do tej czynności również mają zastosowanie przepisy „powszechne” k.p.k.

Orzekanie w kwestii wznowienia postępowania w sprawach podlegających orzecznictwu sądów wojskowych wojskowy sąd okręgowy, Izba Wojskowa Sądu Najwyższego wojskowy sąd okręgowy, Izba Wojskowa Sądu Najwyższego otrzymanie wniosku przekazanie sprawy sądowi niższej instancji do ponownego rozpoznania powzięcie z urzędu informacji o zaistnieniu przesłanek do wznowienia postępowania ocena wystąpienia przesłanek do wznowienia postępowania postanowienie o wznowieniu postępowania karnego rezygnacja ze wznowienia postępowania strony strony wniosek o wznowienie postępowania sąd wojskowy sąd wojskowy ogłoszenie orzeczenia przez sąd wojskowy prawomocność orzeczenia 6 miesięcy występują nie występują

Krok: prawomocność orzeczenia

Z treścią i uzasadnieniem każdego orzeczenia należy zapoznać strony postępowania. Najczęściej ma to miejsce podczas ogłoszenia wyroku lub postanowienia. W przypadku gdy ustawa wymaga doręczenia orzeczenia, odpis przesyła się stronom za pośrednictwem poczty. Od dnia ogłoszenia orzeczenia lub skutecznego jego doręczenia biegnie termin do złożenia środka zaskarżenia (zapowiedź apelacji lub zażalenie). Orzeczenie staje się prawomocne i podlega wykonaniu, jeżeli żadna ze stron nie zaskarżyła wyroku lub postanowienia (prawomocność stwierdza się na ósmy dzień od daty ogłoszenia orzeczenia albo doręczenia jego odpisu).