Kowalska Aneta, Opodatkowanie PCC podniesienia wartości aktywów spółki

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Opodatkowanie PCC podniesienia wartości aktywów spółki

Opodatkowanie PCC podniesienia wartości aktywów spółki

Opodatkowanie PCC podniesienia wartości aktywów spółki

Procedura ma na celu pokazanie postępowania w przypadku podniesienia wartości aktywów spółki kapitałowej oraz osobowej w postaci podwyższenia kapitału (spółki kapitałowe oraz SKA) bądź wkładu (spółka osobowa w rozumieniu u.p.c.c.).

Opodatkowanie PCC podniesienia wartości aktywów spółki notariusz notariusz pobranie podatku przez płatnika (notariusz) spółka kapitałowa spółka kapitałowa czy spółka ma szczególny status? (!) czy podlega  opodatkowaniu? spółka lub wspólnicy spółki cywilnej spółka lub wspólnicy spółki cywilnej ustalenie podstawy opodatkowania i stawki złożenie deklaracji, obliczenie i zapłata podatku obowiązek zapłaty podatku (!) brak obowiązku  zapłaty podatku podniesienie wartości aktywów (!) czy nastąpiła  czynność objęta  PCC? czy podlega PCC w kraju? ustalenie obowiązku podatkowego obowiązek zapłaty PCC brak PCC nie tak czynność w formie aktu notarialnego czynność w innej formie tak nie tak nie tak nie

Krok: podniesienie wartości aktywów

Podwyższenie wartości aktywów spółki w określonych przypadkach jest traktowane jak zmiana umowy spółki podlegająca opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przez spółkę w rozumieniu ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 295 z późn. zm.) – dalej u.p.c.c., należy rozumieć:

1) przy spółce osobowej - spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną;

2) przy spółce kapitałowej - spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Krok: (!) czy nastąpiła czynność objęta PCC?

W związku z podwyższeniem wartości aktywów spółki, za zmianę umowy spółki podlegającej opodatkowaniu uważa się w przypadku:

1) spółki osobowej - podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki,

2) spółki kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki.

Ponadto za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Uwaga! Ryzyko: W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową istnieją wątpliwości, czy dochodzi do zwiększenia majątku spółki osobowej, o ile wspólnicy nie dokonują dodatkowych wkładów na moment przekształcenia. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że w tym celu należy dokonać porównania wartości kapitałów własnych spółki kapitałowej (zakładowy i inne kapitały) będących wkładem do spółki osobowej z kapitałem zakładowym spółki kapitałowej, np. interpretacja indywidualna Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 maja 2014 r., PPB2/436-145/14-6/MZ: „(…) Mając na uwadze powyższe, jeżeli na moment przekształcenia Wnioskodawcy w Spółkę osobową wartość kapitałów własnych (aktywów netto) Wnioskodawcy stanowiących wkład do Spółki osobowej będzie wyższa od wartości kapitału zakładowego Wnioskodawcy, dojdzie do zmiany umowy spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 3 u.p.c.c., a tym samym planowane przekształcenie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych”.