Musiał Krzysztof J., Ocena zarzutów odwołania przez organ I instancji

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autorzy:

Ocena zarzutów odwołania przez organ I instancji

Ocena zarzutów odwołania przez organ I instancji

Ocena zarzutów odwołania przez organ I instancji

Procedura ma na celu przedstawienie możliwości autokontroli decyzji wydanej przez organ I instancji w związku z wniesionym odwołaniem i oceną sformułowanych w nim zarzutów.

Ocena zarzutów odwołania przez organ I instancji organ podatkowy organ podatkowy wydanie nowej decyzji postępowanie przed organem II instancji uchylającej decyzję zaskarżoną zmieniającej decyzję zaskarżoną przekazanie odwołania z aktami sprawy organowi odwoławczemu wraz z ustosunkowaniem się do zarzutów wydanie decyzji przez organ I instancji wniesienie odwołania przez stronę na pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję analiza zgłoszonych w odwołaniu zarzutów i dowodów uznanie przez organ, że wniesione odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości brak podstaw do uwzględnienia w całości wniesionego odwołania (ewentualnie uznanie jedynie części zarzutów) uchylającej zmieniającej tak nie

Krok: wydanie decyzji przez organ I instancji

Postępowanie przed organem podatkowym, które zostało formalnie wszczęte, musi zakończyć się wydaniem decyzji przez organ. Może to być decyzja merytoryczna, np. wymiarowa, lub decyzja w inny sposób kończąca postępowanie podatkowe, np. umarzające je jako bezprzedmiotowe na podstawie art. 208 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 z późn. zm.) - dalej o.p.

Krok: wniesienie odwołania przez stronę na pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję

W związku z zasadami wnoszenia odwołań od decyzji podatkowej można wyróżnić dwa etapy postępowania, w których następuje rozpoznanie wniesionego przez stronę środka zaskarżenia. Tryb wnoszenia odwołań za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie (art. 223 § 1 o.p.) umożliwia dokonanie autokontroli wydanej decyzji, a jednocześnie organowi pierwszej instancji przyznano "kompetencje do weryfikacji swojej własnej decyzji" (zob. W. Chróścielewski, W. Nykiel, Postępowanie podatkowe w świetle ordynacji podatkowej, Warszawa 2000, s. 97).