Kubiak Marcin, Obowiązek uzyskania pozwolenia Generalnego Konserwatora Zabytków na prowadzenie rozbiórki

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 4 lutego 2021 r.
Autorzy:

Obowiązek uzyskania pozwolenia Generalnego Konserwatora Zabytków na prowadzenie rozbiórki

Obowiązek uzyskania pozwolenia Generalnego Konserwatora Zabytków na prowadzenie rozbiórki

Obowiązek uzyskania pozwolenia Generalnego Konserwatora Zabytków na prowadzenie rozbiórki

Wpis do rejestru zabytków stanowi szczególną, rygorystyczną formę ochrony zabytku. Z art. 39 ust. 2 p.b. wynika wprost, że dopóki obiekt budowlany jest wpisany do rejestru zabytków nie może zostać wyburzony, rozebrany. Pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego wpisanego do rejestru zabytków może być wydane przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej dopiero po uzyskaniu decyzji o skreśleniu obiektu z rejestru zabytków.

Obowiązek uzyskania pozwolenia Generalnego Konserwatora Zabytków na prowadzenie rozbiórki inwestor inwestor zamiar dokonania rozbiórki obiektu budowlanego czy obiekt budowlany jest wpisany do rejestru zabytków? należy uzyskać pozwolenie wymagane przepisami szczególnymi uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę nie zależy od stanowiska Generalnego Konserwatora Zabytków tak nie

Krok: zamiar dokonania rozbiórki obiektu budowlanego

Rozbiórka obiektu budowlanego może być prowadzona albo z inicjatywy właściciela obiektu (jeżeli inwestorem rozbiórki nie jest właściciel obiektu to inwestor musi legitymować się zgodą właściciela na rozbiórkę), albo na podstawie norm regulujących nakaz rozbiórki obiektu budowlanego.

Krok: czy obiekt budowlany jest wpisany do rejestru zabytków?

Zgodnie z art. 3 pkt 2 u.o.z. zabytkiem nieruchomym jest nieruchomość, jej część lub zespół nieruchomości będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Jedną z form ochrony zabytków jest wpis do rejestru zabytków (art. 7 u.o.z.).

Wpis do rejestru może mieć charakter wpisu indywidualnego, gdy konkretna nieruchomość - obiekt budowlany oznaczony co do tożsamości, jest wpisany do rejestru zabytków bądź do tego rejestru może być wpisany obszar (np. układ urbanistyczny), co oznacza poddanie ochronie prawnej wszystkich znajdujących się na tym obszarze obiektów. W przypadku wpisu obszarowego ochronie podlegają jedynie zewnętrzne cechy obiektu, natomiast w przypadku wpisu indywidualnego - także jego wnętrze (J. Dessoulavy-Śliwiński [w:] Prawo budowlane. Komentarz pod red. Z. Niewiadomskiego, wyd. 5, Warszawa 2013, s. 481).

Podkreślić trzeba, że już wpis obszarowy oznacza, że obiekt budowlany jest objęty ochroną, o jakiej mowa w art. 39 ust. 2 p.b.