Janiszowski-Downarowicz Rafał, Obligatoryjny udział obrońcy w postępowaniu przed sądem wojskowym

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 23 kwietnia 2022 r.
Autorzy:

Obligatoryjny udział obrońcy w postępowaniu przed sądem wojskowym

Obligatoryjny udział obrońcy w postępowaniu przed sądem wojskowym

Obligatoryjny udział obrońcy w postępowaniu przed sądem wojskowym

Przepisy części wojskowej kodeksu wprowadzają szerszy, poza art. 79, 80 i 81 k.p.k., katalog przesłanek skutkujących koniecznością posiadania przez oskarżonego obrońcy w postępowaniu przed sądem wojskowym. Po stwierdzeniu, że obrona oskarżonego jest obligatoryjna, a nie udzielił on pełnomocnictwa do obrony żadnemu obrońcy, prezes właściwego sądu wojskowego wyznacza mu obrońcę z urzędu.

Od 4 kwietnia 2016 r. zgodnie z art. 657 § 4 k.p.k. ilekroć kodeks postępowania karnego mówi o prokuratorze wojskowym, należy przez to rozumieć prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury wykonującego czynności w komórce organizacyjnej do spraw wojskowych.

Obligatoryjny udział obrońcy w postępowaniu przed sądem wojskowym sąd wojskowy prezes sądu sąd wojskowy prezes sądu brak zarządzenia o wyznaczeniu obrońcy z urzędu wyznaczenie obrońcy z urzędu wpływ akt do sądu wstępna kontrola aktu oskarżenia ocena wystąpienia przesłanek obligatoryjnej obrony przed sądem wojskowym czy oskarżony ma obrońcę z wyboru? prokurator wojskowy prokurator wojskowy skierowanie aktu oskarżenia występują nie występują tak nie

Krok: skierowanie aktu oskarżenia

Prokurator wojskowy po przeprowadzeniu wszystkich zaplanowanych czynności postępowania przygotowawczego i zgromadzeniu materiału dowodowego, wydaje postanowienie o zamknięciu śledztwa lub dochodzenia. Następnie sporządza akt oskarżenia w terminie określonym w art. 331 k.p.k., po czym przesyła akta do sądu wojskowego właściwego do rozpoznania sprawy.

Krok: wpływ akt do sądu

Wpływ sprawy do sądu wojskowego powinien zostać odnotowany w odpowiednim dla jej kategorii repertorium. Kolejną czynnością kancelaryjną jest nadanie numeru sygnatury, po czym akta trafiają do prezesa sądu, który dokonuje wstępnej kontroli aktu oskarżenia.