Ziółkowski Paweł, Noclegi zagraniczne

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 maja 2013 r.
Autorzy:

Noclegi zagraniczne

Noclegi zagraniczne

Noclegi zagraniczne

Jeżeli podróż służbowa obejmuje noc, pracownik musi ją gdzieś spędzić - najczęściej będzie korzystał z usług hoteli, ale może się też tak zdarzyć, że nocleg będzie zapewniony w innym miejscu lub też pracownik nie będzie z niego korzystał.

Noclegi zagraniczne pracodawca pracodawca pracodawca wyraził zgodę na pokrycie całej kwoty ryczałt noclegowy czas trwania noclegu brak rozliczenia noclegu wyłączenia z ryczałtu częściowe rozliczenie noclegu nocleg zagraniczny zapewniony (!) rozliczenie  noclegu niezapewniony pracownik posiada rachunek cena za nocleg w granicach limitu tak nie tak nie tak nie tak nie

Krok: nocleg zagraniczny

Zgodnie z § 2 pkt 2 lit. c)  r.p.s. noclegi są jednym ze świadczeń związanych z podróżami służbowymi - w sprawie pozostałych świadczeń patrz procedura: „Podróże służbowe”.

Krok: zapewniony

Jednym z większych problemów związanych z podróżami służbowymi jest fakt, że przepisy mówią jedynie o zwrocie kosztów (art. 775 k.p. i § 2 r.p.s.), a nie o zapewnieniu noclegów. W efekcie w przypadku, gdy pracodawca opłaca noclegi pracownikowi, nie jest to zgodne z r.p.s., ale zazwyczaj nikt na to nie zwraca uwagi - zapewnienie noclegów przez pracodawcę jest uznawane za świadczenie związane z podróżami służbowymi (jest zrównane ze zwrotem kosztów). Nocleg może też być zapewniony przez inny podmiot - np. przez kontrahenta.