Grzegorczyk Tomasz, Kontrola zarządzenia prezesa o przyjęciu wniosku o wznowienie postępowania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2019 r.
Autorzy:

Kontrola zarządzenia prezesa o przyjęciu wniosku o wznowienie postępowania

Kontrola zarządzenia prezesa o przyjęciu wniosku o wznowienie postępowania

Kontrola zarządzenia prezesa o przyjęciu wniosku o wznowienie postępowania

Kontrola zarządzenia prezesa sądu o przyjęciu wniosku o wznowienie postępowanie jest dokonywana przez sąd wznowieniowy i poprzedza ona merytoryczne rozpoznanie owego wniosku.

Kontrola zarządzenia prezesa o przyjęciu wniosku o wznowienie postępowania strona strona otrzymanie postanowienia możliwość wniesienia zażalenia przez stronę sąd prezes sądu skład orzekający sąd prezes sądu skład orzekający zarządzenie prezesa sądu o przyjęciu wniosku o wznowienie postępowania rozpoznanie wniosku o wznowienie postępowania kontrola decyzji prezesa sądu o przyjęciu wniosku o wznowieniu postępowania postanowienie o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania możliwość wstrzymania wykonania orzeczenia kończącego postępowanie doręczenie postanowienia stronie wniosek nie spełnia wymagań wniosek spełnia wymagania

Krok: zarządzenie prezesa sądu o przyjęciu wniosku o wznowienie postępowania

Wniosek o wznowienie postępowania podlega kontroli formalnej przez prezesa sądu, do którego wniosek się składa. Zatem będzie to odpowiednio prezes sądu okręgowego, prezes sądu apelacyjnego lub Prezes SN (art. 544 § 1 i 2 k.p.k.). W wyniku tej kontroli wydaje on zarządzenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia wniosku o wznowienie postępowania. W orzecznictwie SN trafnie ustalono, że także Prezes SN powinien po dokonaniu kontroli formalnej wydać zarządzenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia wniosku o wznowienie postępowania, z tym że na zarządzenie odmawiające przyjęcia wniosku wydane przez Prezesa SN służy zażalenie do SN rozpoznawane jednoosobowo - art. 530 § 3 k.p.k. w zw. z art. 545 § 1 k.p.k. (postanowienie SN z dnia 11 maja 1999 r., V KO 3/99, OSNKW 1999, nr 7–8, poz. 45).

Należy nadmienić, że jeżeli wniosek o wznowienie postępowania pochodzący od wnioskodawcy innego niż prokurator jest kolejnym wnioskiem w tym zakresie, z jego treści wynika, iż wnioskodawca ponownie odwołuje się do okoliczności, które były już rozpoznawane w postępowaniu o wznowienie postępowania, z przytoczonych okoliczności wynika jego oczywista bezzasadność, a jednocześnie ów wniosek nie został sporządzony i podpisany przez pełnomocnika to zgodnie z art. 545 § 3 k.p.k. sąd (a nie prezes sądu), orzekając jednoosobowo, odmawia przyjęcia wniosku niepochodzącego od pełnomocnika. Na postanowienie o odmowie przyjęcia wniosku przysługuje zażalenie do tego samego sądu orzekającego w składzie trzech sędziów.

Zobacz Badanie warunków formalnych wniosku o wznowienie postępowania

Krok: kontrola decyzji prezesa sądu o przyjęciu wniosku o wznowieniu postępowania

Sąd właściwy do rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania po jego przyjęciu przez prezesa sądu dokonuje kontroli formalnej tego wniosku. Sąd wznowieniowy bada:

– czy wniosek o wznowienie postępowania spełnia wymagania formalne,

– czy jest dopuszczalny w świetle prawa,

– czy został wniesiony przez podmiot legitymowany,

– czy wniosek został oparty na podstawach wznowieniowych przewidzianych przez k.p.k.,

– czy wniosek niepochodzący od prokuratora został sporządzony i podpisany przez adwokata, radcę prawnego albo radcę Prokuratorii Generalnej, zaś

– w przypadku podstaw wznowieniowych przewidzianych w art. 540b k.p.k., czy wniosek został złożony w terminie.