Piaskowska Olga Maria, Doręczenie odpisu postanowienia wierzycielowi nieznanemu lub nieznanemu z miejsca zamieszkania

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 21 czerwca 2019 r.
Autorzy:

Doręczenie odpisu postanowienia wierzycielowi nieznanemu lub nieznanemu z miejsca zamieszkania

Doręczenie odpisu postanowienia wierzycielowi nieznanemu lub nieznanemu z miejsca zamieszkania

Doręczenie odpisu postanowienia wierzycielowi nieznanemu lub nieznanemu z miejsca zamieszkania

Doręczenie odpisu postanowienia wierzycielowi nieznanemu lub nieznanemu z miejsca zamieszkania wierzyciel wierzyciel otrzymanie wezwania podjęcie właściwych czynności kurator kurator poinformowanie sądu o adresie podjęcie czynności mających na celu ustalenie miejsca zamieszkania wierzyciela czy udało się ustalić adres wierzyciela? brak ustalenia adresu wierzyciela sąd skład orzekający sąd skład orzekający upływ czasu wezwanie wierzyciela do odbioru depozytu na wskazany adres podjęcie czynności zmierzających do likwidacji depozytu wezwanie wierzyciela do odbioru przedmiotu z depozytu poprzez ogłoszenie potrzeba doręczenia odpisu postanowienia w sprawie depozytowej możliwy przebieg postępowania doręczenie odpisu postanowienia o zezwoleniu na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego wraz z pouczeniem poprzez ogłoszenie ustanowienie kuratora dla wierzyciela nie tak

Krok: potrzeba doręczenia odpisu postanowienia w sprawie depozytowej

Jeżeli wierzyciel nie jest znany lub nie jest znane jego miejsce zamieszkania, doręczenie mu odpisu postanowienia o zezwoleniu na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego nie może nastąpić w tradycyjnej formie (za pośrednictwem usług pocztowych).

Krok: doręczenie odpisu postanowienia o zezwoleniu na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego wraz z pouczeniem poprzez ogłoszenie

Jeżeli wierzyciel lub jego miejsce zamieszkania nie są znane, o zezwoleniu na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego sąd ogłosi publicznie w budynku sądowym oraz w lokalu organu gminy. W myśl § 147 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U.2019.1141) ogłoszenia sądowe wywiesza się w lokalu urzędu gminy właściwej ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania lub pobytu osoby nieobecnej, a w innych przypadkach - gminy właściwej ze względu na siedzibę sądu, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

Ogłoszenie musi być dokonane niezależnie od tego, czy postanowienie zezwalające wydane zostało po przeprowadzeniu rozprawy, czy też na posiedzeniu niejawnym.

Ponadto sąd zarządza umieszczenie ogłoszenia w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim lub podaje je w inny sposób do wiadomości publicznej; może je również ogłosić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (art. 6943 § 1 k.p.c.). Podanie „w inny sposób” do wiadomości publicznej to przede wszystkim zarządzenie umieszczenia ogłoszenia oraz wezwania na stronach internetowych sądu dokonującego tego ogłoszenia. Z uwagi na powszechność i popularność usług internetowych dokonane w ten sposób ogłoszenie może się okazać niezwykle skuteczne, mając na względzie możliwość dotarcia do potencjalnego odbiorcy (wierzyciela).

W zarządzeniu o dokonaniu ogłoszenia należy podać istotną treść ogłoszenia i sposób jego publikacji.

Tekst ogłoszenia przeznaczonego do opublikowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym przesyła się do publikacji po uiszczeniu przez stronę lub uczestnika postępowania nieprocesowego opłaty na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Sprawiedliwości. Tekst ogłoszenia przeznaczonego do opublikowania w prasie przesyła się redakcji czasopisma po wpłaceniu przez stronę lub uczestnika postępowania nieprocesowego opłaty za zamieszczenie ogłoszenia albo po złożeniu dowodu jej przekazania bezpośrednio do redakcji czasopisma, chyba że strona lub uczestnik postępowania nieprocesowego są zwolnieni od kosztów sądowych (§ 129 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych, Dz.U.2019.1141).

Zob. także schemat:

Doręczanie pism sądowych