Skubiszak-Kalinowska Irena, Dokonanie opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane

Procedury
Status:  Nieaktualna
Wersja od: 28 lipca 2016 r. do: 31 grudnia 2020 r.
Autorzy:

Dokonanie opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane

Dokonanie opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane

Dokonanie opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane

Przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego (budowlanego) zamawiający musi zdecydować, który ze schematów postępowania będzie dla niego najwłaściwszy i w tym celu zastanowić się czy korzystniej będzie zlecić opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz kosztorysu inwestorskiego, a później tj. w następnym postępowaniu, wybrać wykonawcę tych robót lub ustalić czy korzystniej będzie zlecić opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, a następnie wybrać wykonawcę roboty budowlanej polegającej na jej zaprojektowaniu i wykonaniu (D. Grochalska, Z. Leszczyński, E. Wiktorowska, Zamówienia publiczne na roboty budowlane, Wrocław 2010, s. 68). W celu zestandaryzowania opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane wydano rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie określenia szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1129).

Zgodnie z art. 30 ust. 8 p.z.p. w przypadku zamówień na roboty budowlane zamawiający określa w opisie przedmiotu zamówienia wymagane cechy materiału, produktu lub usługi, odpowiadające przeznaczeniu zamierzonemu przez zamawiającego, w szczególności:

1) wymaga, adekwatnie do przedmiotu zamówienia, dostosowania projektu do potrzeb wszystkich użytkowników, w tym zapewnienia dostępności dla osób niepełnosprawnych;

2) może wymagać:

a) określonych poziomów oddziaływania na środowisko i klimat,

b) certyfikatu zgodności lub deklaracji zgodności,

c) określonej wydajności, bezpieczeństwa lub wymiarów, w tym procedur dotyczących zapewnienia jakości,

d) określonej terminologii, symboli, testów i metod testowania,

e) określonego opakowania i oznakowania,

f) instrukcji użytkowania,

g) procesów i metod produkcji na każdym etapie cyklu życia obiektów budowlanych,

h) dodatkowych badań i testów przeprowadzanych przez jednostki autoryzowane w rozumieniu ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2016 r. poz. 542),

i) określonych zasad dotyczących projektowania i kosztorysowania,

j) warunków testowania, kontroli i odbioru obiektów budowlanych,

k) metod i technik budowy,

l) wszelkich pozostałych warunków technicznych.

Należy zwrócić uwagę na zmiany regulacji dotyczących znakowania wyrobów budowlanych wynikających z wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE ) Nr 305/2011 z dnia 09 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG, które weszło w życie w dniu 1 lipca 2013 r. W konsekwencji powyższego w krajowym porządku prawnym w dniu 25 czerwca 2015 r. została uchwalona ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności (Dz. U z 2015 r. poz. 1165 ). Natomiast właściwe w tym zakresie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 11.08.2004 r. w sprawie sposobów deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. z 2004 r. Nr 198, poz. 2041), winno zostać zmienione do dnia 01.01.2017 r.

Dokonanie opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane zamawiający zamawiający zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu Prawa budowlanego roboty budowlane co jest przedmiotem zamówienia? przystąpienie do sporządzania opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane sporządzenie dokumentacji projektowej sporządzenie specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót sporządzenie programu funkcjonalno-użytkowego zakończenie opisu przedmiotu zamówienia

Krok: przystąpienie do sporządzania opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane

Z uwagi na specyfikę konkretnego postępowania (tj. zamówienie na „zaprojektuj i wybuduj” albo „wybuduj”. Opis przedmiotu zamówienia na roboty budowlane można dokonać w dwojaki sposób:

1. poprzez sporządzenie całościowej i kompletnej dokumentacji projektowej, która będzie zawierała konkretne już rozwiązania albo

2. dokonanie opisu za pomocą programu funkcjonalno-użytkowego, który jest jedynie koncepcją architektoniczno-budowlaną, niezawierającą gotowego rozwiązania.

Jak już zasygnalizowano powyżej, opisanie przedmiotu zamówienia za pomocą programu funkcjonalno-użytkowego jest możliwe wtedy, gdy zamawiający planuje udzielić zamówienia na roboty budowlane polegające na zaprojektowaniu i wykonaniu robót budowlanych w rozumieniu p.z.p.

Krok: co jest przedmiotem zamówienia?

Zamawiający analizuje co jest przedmiotem zamówienia:

1. wykonanie robót budowlanych czy

2. zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych, a także realizacja obiektu budowlanego w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. 2016 poz. 290).