Przybysz Piotr, Czynności związane z prawem pierwokupu zajętej nieruchomości

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.
Autor:

Czynności związane z prawem pierwokupu zajętej nieruchomości

Czynności związane z prawem pierwokupu zajętej nieruchomości

Czynności związane z prawem pierwokupu zajętej nieruchomości

Prawo pierwokupu nieruchomości może wynikać z różnych tytułów. Może ono przysługiwać zarówno jednostkom samorządu terytorialnego, jak i osobom wpisanym w księdze wieczystej jako uprawnione do pierwokupu. Obowiązkiem organu egzekucyjnego jest umożliwienie tym podmiotom skorzystania z przysługującego im prawa pierwokupu. Jeżeli zajęta nieruchomość jest położona na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele publiczne, to pierwszeństwo w wykorzystaniu prawa pierwokupu przysługuje właściwej jednostce samorządu terytorialnego, nawet jeżeli przysługujące jej prawo pierwokupu nie zostało wpisane do księgi wieczystej.

Krok: stwierdzenie, że do księgi wieczystej jest wpisane prawo pierwokupu

Organ egzekucyjny stwierdza, że do księgi wieczystej prowadzonej dla zajętej nieruchomości jest wpisane prawo pierwokupu. Może być ono ustanowione na rzecz jednostki samorządu terytorialnego lub na rzecz innych podmiotów.

Krok: stwierdzenie, że zajęta nieruchomość jest położona na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele publiczne

Jeżeli zajęta nieruchomość jest położona na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele publiczne, to właściwej jednostce samorządu terytorialnego przysługuje prawo pierwokupu, nawet jeżeli prawo pierwokupu nie zostało wpisane do księgi wieczystej.

Czynności związane z prawem pierwokupu zajętej nieruchomości uprawniona osoba uprawniona osoba reakcja na wezwanie do złożenia oświadczenia w sprawie skorzystania z prawa pierwokupu otrzymanie wezwania do złożenia oświadczenia w sprawie skorzystania z prawa pierwokupu otrzymanie postanowienia w sprawie wysokości ceny nabycia wierzyciel wierzyciel otrzymanie postanowienia w sprawie wysokości ceny nabycia otrzymanie postanowienia w sprawie wysokości ceny nabycia zobowiązany zobowiązany otrzymanie postanowienia w sprawie wysokości ceny nabycia otrzymanie postanowienia w sprawie wysokości ceny nabycia jednostka samorządu terytorialnego jednostka samorządu terytorialnego otrzymanie postanowienia w sprawie wysokości ceny nabycia otrzymanie wezwania do złożenia oświadczenia w sprawie skorzystania z prawa pierwokupu reakcja na wezwanie do złożenia oświadczenia w sprawie skorzystania z prawa pierwokupu organ egzekucyjny organ egzekucyjny oczekiwanie na upływ terminu postanowienie w sprawie wysokości ceny nabycia przystąpienie do czynności związanych z realizacją prawa pierwokupu na rzecz innych osób czy w terminie zostało złożone oświadczenie o skorzystaniu z prawa pierwokupu? oczekiwanie na upływ terminu postanowienie w sprawie wysokości ceny nabycia czy w terminie zostało złożone oświadczenie o skorzystaniu z prawa pierwokupu? wezwanie do złożenia oświadczenia w sprawie skorzystania z prawa pierwokupu zakończenie czynności w sprawie prawa pierwokupu stwierdzenie, że do księgi wieczystej jest wpisane prawo pierwokupu stwierdzenie, że zajęta nieruchomość jest położona na obszarze przeznaczonym w planie miejscowym na cele publiczne czy prawo pierwokupu przysługuje właściwej jednostce samorządu terytorialnego? wezwanie jednostki samorządu terytorialnego do złożenia oświadczenia w sprawie skorzystania z prawa pierwokupu tak nie tak nie tak nie