Przybysz Piotr, Badanie wymagalności obowiązku

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 20 maja 2023 r.
Autor:

Badanie wymagalności obowiązku

Badanie wymagalności obowiązku

Badanie wymagalności obowiązku

Uzyskanie przez obowiązek cechy wymagalności jest warunkiem koniecznym dopuszczalności podjęcia przez wierzyciela czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych. Wymagalność oznacza, że wierzyciel może domagać się od zobowiązanego wykonania obowiązku oraz że w przypadku niewykonania obowiązku jest prawnie dopuszczalne zastosowanie przymusu egzekucyjnego wobec zobowiązanego.

Obowiązek staje się wymagalny w różnego rodzaju sytuacjach, w zależności od tego, w jaki sposób doszło do konkretyzacji obowiązku. Może on przestać być wymagalny z różnych powodów.

Nie bada się wymagalności obowiązku, jeżeli egzekucja ma być prowadzona na podstawie jednolitego tytułu wykonawczego, zagranicznego tytułu wykonawczego oraz jednolitego instrumentu (art. 26 § 1b u.p.e.a.).

Badanie wymagalności obowiązku zainteresowany podmiot zainteresowany podmiot czy decyzja jest ostateczna, natychmiast wykonalna z mocy prawa lub czy nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności? czy powstała sytuacja, z którą przepis prawa wiąże skutek w postaci nałożenia obowiązku? czy przepis prawa obowiązywał w chwili powstania obowiązku? czy został wystawiony sądowy tytuł wykonawczy? czy zostały spełnione warunki dopuszczalności egzekucji określone w przepisach szczególnych? czy wstrzymano wykonanie decyzji? obowiązek jest wymagalny obowiązek nie jest wymagalny czy nastąpiło odroczenie terminu wykonania obowiązku, rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej albo brak wymagalności obowiązku z innego powodu? czy upłynął termin wykonania obowiązku? czy obowiązek nadal istnieje? przystąpienie do badania wymagalności obowiązku z czego wynika obowiązek? tak nie nie tak nie tak nie tak nie tak tak nie nie tak tak nie tak nie z decyzji lub postanowienia bezpośrednio z przepisu prawa z orzeczenia sądu z innego dokumentu z orzeczeń lub innych aktów prawnych wydanych przez obce państwo

Krok: przystąpienie do badania wymagalności obowiązku

Wymagalność jest badana przede wszystkim przez wierzyciela w ramach czynności poprzedzających złożenie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wierzyciel bada wymagalność obowiązku także w przypadku zgłoszenia przez zobowiązanego zarzutu braku wymagalności obowiązku (zob. art. 33 § 2 pkt 6 u.p.e.a.).

Organ egzekucyjny, będący równocześnie wierzycielem, jest zobowiązany do badania wymagalności obowiązku w powyżej wskazanych sytuacjach.

Wymagalność obowiązku jest badana także przez inne podmioty, to jest przez podmiot wnoszący skargę na bezczynność wierzyciela oraz przez organ wyższego stopnia nad wierzycielem rozpatrujący taką skargę - warunkiem koniecznym stwierdzenia bezczynności wierzyciela jest uznanie, że obowiązek jest wymagalny.

Krok: z czego wynika obowiązek?

Warunki uzyskania przez obowiązek cechy wymagalności są zróżnicowane w zależności od tego, w jakim trybie obowiązek został skonkretyzowany.