Skubiszak-Kalinowska Irena, Badanie w celu ustalenia, czy partner prywatny spełnia warunki udziału w postępowaniu

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 28 lipca 2016 r.
Autorzy:

Badanie w celu ustalenia, czy partner prywatny spełnia warunki udziału w postępowaniu

Badanie w celu ustalenia, czy partner prywatny spełnia warunki udziału w postępowaniu

Badanie w celu ustalenia, czy partner prywatny spełnia warunki udziału w postępowaniu

Podmiot publiczny, w celu dokonania weryfikacji spełniania przez partnerów prywatnych wymagań określonych w ogłoszeniu oraz wynikających z ustawy o PPP, bada, czy spełnili oni warunki udziału w postępowaniu. Ustawa nakłada obowiązek łącznego spełniania wszystkich warunków o których mowa w art. 22 p.z.p., jeżeli podmiot publiczny je szczegółowo określi. Przesłanki te mają charakter pozytywny. Jeżeli ustawa nakłada taki obowiązek, partnerzy prywatni muszą spełniać warunek posiadania kompetencji lub uprawnień do wykonywania określonej działalności zawodowej o ile wynika to z odrębnych przepisów, sytuacji ekonomicznej lub finansowej, zdolności technicznej i zawodowej. Ustawa u.p.p.p. nie wyłącza możliwości potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu w formule konsorcjum.

Spełnienie warunków udziału w postępowaniu jest wymagane od każdego partnera prywatnego, który ubiega się o udzielenie zamówienia. Partner prywatny, który nie będzie ich spełniał, podlegać będzie wykluczeniu na mocy art. 24 ust. 1 pkt 12 p.z.p. Zgodnie z art. 22a ust. 1 p.z.p., partner prywatny może w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej, lub ekonomicznej innych podmiotów (zob. szerzej: Skubiszak-Kalinowska I. [w:] Skubiszak-Kalinowska I., Wiktorowska E., Prawo zamówień publicznych. Komentarz, LEX 2017, uwagi do art. 22).

Badanie w celu ustalenia, czy partner prywatny spełnia warunki udziału w postępowaniu podmiot publiczny podmiot publiczny zatrudnienie specyficznych grup osób (zamówienia zastrzeżone) analiza odpowiedzi decyzja o wezwaniu do uzupełnienia lub wyjaśnienia dokumentów partner prywatny pozostaje w postępowaniu badanie czy partner prywatny spełnia warunki posiadanie kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej wyłonienie partnera prywatnego, którego oferta została najwyżej oceniona wykluczenie partnera prywatnego niezdolnego do wykonania zamówienia odebranie odpowiedzi partnera prywatnego jaki warunek udziału w postępowaniu nie jest spełniony? wezwanie do uzupełnienia lub wyjaśnienia dokumentów partner prywatny zdolny do wykonania zamówienia przyjęcie odpowiedzi partner prywatny badanie dokumentów decyzja o wezwaniu do uzupełnienia lub wyjaśnienia dokumentów sytuacja ekonomiczna lub finansowa posiadanie zdolności technicznej lub zawodowej przyjęcie wniosku albo oferty wezwanie partnera prywatnego do złożenia aktualnych oświadczeń i dokumentów partner prywatny partner prywatny udzielenie odpowiedzi na wezwanie podmiotu publicznego przyjęcie wezwania do uzupełnienia lub wyjaśnienia dokumentów przyjęcie wezwania do uzupełniania lub wyjaśnienia dokumentów udzielenie odpowiedzi na wezwanie podmiotu publicznego przyjęcie wezwania złożenie wniosku albo oferty spełnia nie spełnia spełnia nie spełnia spełnia warunki nie spełnia

Krok: złożenie wniosku albo oferty

W zależności od trybu postępowania, partnerzy prywatni składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu (PO, NZO, DK) albo oferty (PN) w ramach których muszą potwierdzić spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji, spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez podmiot publiczny, brak podstaw wykluczenia.

Do oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu partner prywatny dołącza aktualne na dzień składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oświadczenie w zakresie wskazanym przez podmiot publiczny w ogłoszeniu o zamówieniu lub w siwz. Informacje zawarte w oświadczeniu stanowią wstępne potwierdzenie, że partner prywatny:

1) nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu;

2) spełnia kryteria selekcji, o których mowa w art. 51 ust. 2, art. 57 ust. 3 i art. 60d ust. 3 p.z.p.

Należy pamiętać, iż oświadczenia i dokumenty potwierdzające spełnienie przez partnera prywatnego warunków udziału w postępowaniu, których podmiot publiczny żąda na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1 p.z.p. podlegają badaniu przez podmiot publiczny.

Uznanie, że dany partner prywatny nie spełnia warunków udziału w postępowaniu ma ważkie konsekwencje, ponieważ skutkuje obowiązkiem wykluczenia partnera prywatnego z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 12 p.z.p.

Krok: przyjęcie wniosku albo oferty

Podmiot publiczny przyjmuje wnioski lub dokonuje otwarcia ofert na zasadach określonych w art. 86 p.z.p. w terminie określonym w siwz lub ogłoszeniu.

W świetle art. 24 ust. 11 p.z.p. partner prywatny ma obowiązek przekazać podmiotowi publicznemu oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej (o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 23) w terminie 3 dni odpowiednio od dnia przekazania informacji, o której mowa w art. 51 ust. 1a, art. 57 ust. 1 lub art. 60d ust. 1, albo od zamieszczenia na stronie internetowej informacji, o której mowa w art. 86 ust. 5. Wraz ze złożeniem oświadczenia, partner prywatny może przedstawić dowody, że powiązania z innym partnerem prywatnym nie prowadzą do zakłócenia konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia.