Przybysz Piotr, Badanie dopuszczalności zwrotu grzywny w celu przymuszenia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 5 października 2021 r.
Autor:

Badanie dopuszczalności zwrotu grzywny w celu przymuszenia

Badanie dopuszczalności zwrotu grzywny w celu przymuszenia

Badanie dopuszczalności zwrotu grzywny w celu przymuszenia

Przesłanki zwrotu grzywny w celu przymuszenia są następujące:

a) grzywna w celu przymuszenia została uiszczona lub ściągnięta;

b) obowiązek został wykonany;

c) zobowiązany złożył stosowny wniosek;

d) organ egzekucyjny uznał przypadek za uzasadniony.

Wszystkie te przesłanki muszą być równocześnie spełnione.

Badanie dopuszczalności zwrotu grzywny w celu przymuszenia organ wyższego stopnia organ wyższego stopnia przyjęcie wniosku o wyrażenie zgody na zwrot grzywny stanowisko w sprawie zwrotu grzywny organ egzekucyjny organ egzekucyjny przystąpienie do badania dopuszczalności zwrotu grzywny w celu przymuszenia czy jest konieczna zgoda organu wyższego stopnia na zwrot? czy grzywna została uiszczona lub ściągnięta? czy jest to uzasadniony przypadek? wystąpienie o zgodę oczekiwanie na zgodę zmiana kwalifikacji wniosku o zwrot grzywny stwierdzenie prawnej dopuszczalności zwrotu grzywny czy obowiązek został wykonany przez zobowiązanego? uznanie zwrotu grzywny za prawnie niedopuszczalne czy jest zgoda na zwrot grzywny? tak nie nie tak nie tak nie tak nie tak

Krok: przystąpienie do badania dopuszczalności zwrotu grzywny w celu przymuszenia

Organ egzekucyjny przystępuje do badania dopuszczalności zwrotu grzywny w celu przymuszenia po ustaleniu, że zamiarem wnioskodawcy jest odzyskanie pieniędzy, które wpłacił lub które zostały od niego ściągnięte ze względu na nieuiszczenie grzywny.

Krok: czy obowiązek został wykonany przez zobowiązanego?

Koniecznym warunkiem dopuszczalności zwrotu grzywny jest uprzednie wykonanie obowiązku przez zobowiązanego. Jeżeli obowiązek został wykonany w wyniku zastosowania wykonania zastępczego, to organ egzekucyjny musi wydać postanowienie o odmowie zwrotu grzywny.