Zwrot podatku od towarów i usług dla zakładu pracy chronionej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2000 r. Ministerstwo Finansów Zwrot podatku od towarów i usług dla zakładu pracy chronionej

Szanowny Panie Pośle,

Nawiązując do pisma Pana Posła z dnia 21 lutego 2000 r. dot. interpretacji przepisu art. 14a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej stosownie do przepisu art. 14a ust. 1 ustawy ma prawo w zakresie działalności gospodarczej tego zakładu do otrzymania częściowego lub całkowitego zwrotu podatku od towarów i usług, według zasad określonych w ust. 2-6 art. 14a tej ustawy.

Jednakże powyższy przepis zgodnie z ust. 7 pkt 1 art. 14a cyt. wyżej ustawy nie ma zastosowania do podatników podatku akcyzowego oraz innych podatników sprzedających wyroby akcyzowe, z wyjątkiem wyrobów wymienionych w poz. 8, 9, 11 i 20 załącznika nr 6 do ww. ustawy.

W przedstawionej przez Pana Posła sytuacji, jeśli zakład pracy chronionej nie ma w obrocie artykułów akcyzowych, a jedynie sporadycznie sprzedaje własny samochód używany - w myśl przepisów § 18 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1999 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 105, poz. 1197) nie jest podatnikiem podatku akcyzowego, w związku z czym ma prawo do zwrotu uprzednio zapłaconej kwoty podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 14a ust. 1 ww. ustawy, po spełnieniu warunków określonych w tej ustawie.

Zgodnie bowiem z powyższym rozporządzeniem podatnikiem podatku akcyzowego jest podmiot sprzedający samochód osobowy przed jego pierwszą rejestracją dokonywaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Odnosząc się do zakupów wyrobów akcyzowych (piwo, wino), zużytych na potrzeby reprezentacji, wyjaśniam, że taka sytuacja nie powoduje u podatnika sprzedającego wyroby akcyzowe, o którym mowa w art. 14a ust. 7 pkt 1 ustawy, utraty prawa do otrzymania za dany miesiąc częściowego lub całkowitego zwrotu wpłaconej kwoty podatku od towarów i usług. Ustawodawca bowiem w powołanym przepisie posłużył się określeniem "sprzedającym wyroby akcyzowe", a nie określeniem zawartym i zdefiniowanym w art. 4 pkt 8 ustawy.

Daje to podstawę do wyrażenia stanowiska, że jedynie sprzedaż wyrobów akcyzowych, a nie jakakolwiek z czynności wymienionych w art. 2 ust. 3 ustawy i dotycząca wyrobów akcyzowych, stanowi o pozbawieniu w danym miesiącu rozliczeniowym prawa do zwrotu.

Opublikowano: R. Lewandowski, M. Stolfa, Vat Komentarz, Warszawa 2004.