Zwolnienie z podatku od nieruchomości, w przypadku gdy nieruchomość korzystała poprzednio ze zwolnienia podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 marca 2008 r. Urząd Miasta w Opolu Zwolnienie z podatku od nieruchomości, w przypadku gdy nieruchomość korzystała poprzednio ze zwolnienia podatkowego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30 stycznia 2008 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w związku z pytaniem podatnika czy i w jakim zakresie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie uchwały Rady Miasta Opola - Opolskiego Programu Pomocy Przedsiębiorcom, w przypadku gdy nieruchomość korzystała poprzednio ze zwolnienia podatkowego

postanawiam

stwierdzić, że w przedstawionym stanie faktycznym i w obowiązującym stanie prawnym, wnioskodawca będzie mógł korzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości na podstawie przepisów Opolskiego Programu Pomocy Przedsiębiorcom w pełnym zakresie 3 lat, po spełnieniu warunków w tym programie przewidzianych

UZASADNIENIE

(...) prowadzący działalność gospodarczą pod firmą (...) zwrócił się wnioskiem z dnia 30 stycznia 2008 r. o interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Strony.

Strona zadaje pytania:

1.

Czy możliwe jest uzyskanie zwolnienia na 3 lata od opłat z tytułu podatku od nieruchomości przez nowego nabywcę nieruchomości, gdy dotychczasowy (poprzedni) właściciel korzystał ze zwolnienia przez ok. 1,5 roku. Zwolnienie byłoby oczywiście uwarunkowane poniesieniem dużych nakładów inwestycyjnych związanych z remontem nieruchomości i przywróceniem jej pierwotnego wyglądu i stanu technicznego.

2.

Jeśli nowy nabywca nie może skorzystać z pełnego 3-letniego zwolnienia, to czy może liczyć na kontynuację rozpoczętego zwolnienia przez poprzednika, to jest przez następne 1,5 roku.

Strona informuje, że interpretacja ta związana jest z zamiarem nabycia nieruchomości w postaci gruntów o powierzchni ok. 4100 m. kw. i budynków o powierzchni ok. 1600 m. kw. od podmiotu, który korzysta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości dla powyższej nieruchomości, na podstawie uchwały Rady Miasta Opola Nr LVII/637/05 z dnia 29 grudnia 2005 r. Nieruchomość będzie przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji urządzeń do odwadniania szlamu przy obróbce kamieni i produkcji urządzeń do odpylania. Strona po nabyciu powyższego gruntu jest zainteresowana skorzystaniem ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie przepisów uchwały Rady Miasta Opola nr XVI/I 48/07 Rady Miasta Opola z dnia 30 sierpnia 2007 r.

Organ podatkowy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego zważył co następuje.

Zgodnie z Opolskim Programem Pomocy Przedsiębiorcom - uchwałą Nr XVI/148/07 Rady Miasta Opola z dnia 30 sierpnia 2008 r.:

1.

zwalnia się z podatku od nieruchomości nowo nabyte grunty, budynki, budowle lub ich części przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem wykorzystania ich do tej działalności (§ 5 ust. 1 pkt 2 uchwały),

2.

zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle, w przypadku rozpoczęcia wykorzystywania ich do prowadzenia działalności gospodarczej przez podatnika, będące w jego posiadaniu, lecz wcześniej niewykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem poniesienia nakładów inwestycyjnych związanych z uruchomieniem, bądź rozbudową przedsiębiorstwa nie mniejszych niż pięciokrotność rocznej wartości podatku od nieruchomości (§ 5 ust. 1 pkt 3 uchwały),

3.

zwolnienie przysługuje przez okres 3 lat od miesiąca następnego po wystąpieniu okoliczności stanowiącej przesłankę do uzyskania zwolnienia (§ 6 ust. 1 uchwały),

4.

nieruchomość będąca przedmiotem zwolnienia od podatku od nieruchomości, w przypadku jej zbycia, nie może powtórnie korzystać ze zwolnienia przed upływem 3 lat od zakończenia poprzedniego zwolnienia (§ 9 uchwały).

W przedstawionym stanie faktycznym nieruchomość należy traktować jako nowo nabytą. Jednakże wszelkie okresy, o których mowa w § 6 pkt 1 cytowanej uchwały można liczyć od momentu wejścia w życie tejże uchwały i nastąpienia zdarzeń, z którymi uchwała wiąże uzyskanie zwolnienia. Tak więc zgodnie z zasadą lex retro non agit (prawo nie działa wstecz) możliwe jest uzyskanie zwolnienia na 3 lata od opłat z tytułu podatku od nieruchomości przez nowego nabywcę nieruchomości, gdy dotychczasowy właściciel korzystał ze zwolnienia przez około półtora roku, w szczególności, gdy zbywca nieruchomości korzystał ze zwolnienia na podstawie poprzedniej uchwały (L VII/63 7/05 z dnia 29 grudnia 2005 r.), która nie zawierała normy prawnej odpowiadającej treści § 9 obecnie obowiązującego Opolskiego Programu Pomocy Przedsiębiorcom. Uzyskanie zwolnienia jest uzależnione od spełnienia pozostałych warunków szczegółowo określonych w tej uchwale. Biorąc pod uwagę powyższe organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: www.bip.um.opole.pl