Zwolnienie z podatku od nieruchomości podziemnej stacji kolejowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 kwietnia 2013 r. Urząd Miasta w Warszawie Zwolnienie z podatku od nieruchomości podziemnej stacji kolejowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

1. Podstawa prawna interpretacji

Artykuł 14j § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.)

2. Rozstrzygnięcie

Po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa Państwowego (...) (zwanego dalej: "Przedsiębiorstwem") z siedzibą w Warszawie przy ulicy (...) z dnia 13 lutego 2013 r. (wpływ do organu podatkowego w dniu 14 lutego 2013 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości podziemnej stacji kolejowej, postanawiam uznać stanowisko Przedsiębiorstwa - w przedstawionym stanie faktycznym - za prawidłowe w obowiązującym stanie prawnym.

3. Stan faktyczny/zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku

Z treści przedłożonego wniosku wynika, że Przedsiębiorstwo jest właścicielem żelbetonowej podziemnej stacji kolejowej, wyposażonej w wyspowy peron umożliwiający obsługę dwóch pociągów. Powyższa budowla znajduje się na terenie (...) zaś Przedsiębiorstwo jest użytkownikiem wieczystym działki, na której została wybudowana powyższa budowla. Stacja wydzierżawiona została Spółce (...). W umowie dzierżawy znajduje się między innymi zapis, iż wspomniana budowla zostaje wydzierżawiona Spółce (...) w celu zarządzania infrastrukturą z wykorzystaniem jej do prowadzenia statutowej działalności związanej z prowadzeniem ruchu kolejowego oraz czerpania pożytków z tytułu udostępniania tej tras przewoźnikom kolejowym. Ponadto (...) zobowiązały się do tego, iż wydzierżawiona budowla nie będzie wykorzystywana do żadnych innych celów. W dniu 1 czerwca 2012 r. zostało uruchomione połączenie kolejowe, służące między innymi do przewozu osób korzystających z (...). Przedmiotowa stacja kolejowa jest elementem końcowym linii kolejowej wykorzystywanej w przewozach pasażerskich w obrębie stolicy oraz połączenia kolejowego (...) z centrum Warszawy. W związku z powyższym, pytanie Przedsiębiorstwa dotyczy tego, czy w przypadku przedmiotowej budowli żelbetonowej podziemnej stacji kolejowej Przedsiębiorstwo może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.).

4. Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem Przedsiębiorstwa, żelbetonowa podziemna stacja kolejowa znajdująca się na terenie (...) w Warszawie (dalej jako "Stacja") korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na mocy art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym zwalnia się z podatku od nieruchomości budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów o transporcie kolejowym oraz zajęte pod nie grunty, jeżeli zarządca infrastruktury jest zobowiązany do jej udostępniania licencjonowanym przewoźnikom kolejowym.

Stacja jest budowlą wchodzącą, w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów o transporcie kolejowym.

Przedsiębiorstwo zawarło z PKP PLK umowę dzierżawy, zgodnie z którą stacja została wydzierżawiona PKP PLK "w celu zarządzania infrastrukturą z wykorzystaniem jej do prowadzenia statutowej działalności związanej z prowadzeniem ruchu kolejowego oraz czerpania pożytków z tytułu udostępniania tras przewoźnikom kolejowym'' PKP PLK zobowiązała się, że wydzierżawiona budowla nie będzie służyła żadnym innym celom. PKP PLK ma status zarządcy narodowej sieci linii kolejowych a podstawową usługą świadczoną przez PKP PLK jest udostępnianie linii kolejowych przewoźnikom pasażerskim i towarowym.

PKP PLK jest zarządcą infrastruktury w rozumieniu art. 4 pkt 7 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 16, poz. 94 z późn. zm.), od 2010 r. posiada autoryzację bezpieczeństwa. PKP PLK, jako zarządca infrastruktury, udostępnia Stację licencjonowanym przewoźnikom tj. Szybkiej Kolei Miejskiej Sp. z o.o. oraz Kolejom Mazowieckim Sp. z o.o.

Wobec powyższego, zdaniem Przedsiębiorstwa, spełnione są warunki do objęcia Stacji oraz zajętego pod nią gruntu zwolnieniem z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

5. Ocena stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym

Zgodnie z art. 14c § 1 zdanie drugie Ordynacji podatkowej, można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie. W związku z faktem, iż stanowisko Przedsiębiorstwa, przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego, jest prawidłowe, na podstawie ww. przepisu odstąpiono od uzasadnienia.

6. Pouczenie

Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi-organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (art. 53 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działalnie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

Opublikowano: bip.warszawa.pl