Zwolnienia z podatku dochodowego stypendiów wypłacanych przez starostwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów Zwolnienia z podatku dochodowego stypendiów wypłacanych przez starostwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3725 w sprawie możliwości zwolnienia z podatku dochodowego stypendiów wypłacanych przez starostwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 18 lipca 2006 r. interpelację Pana Posła Michała Tobera w sprawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mających zastosowanie do przychodów z tytułu stypendiów wypłacanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, uprzejmie informuję.

Pomoc pochodzącą z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej otrzymywaną przez beneficjentów ostatecznych - osoby fizyczne, miedzy innymi w ramach 2 Priorytetu ZPORR, można podzielić na dwie podstawowe grupy: świadczenia o charakterze pieniężnym, takie jak: stypendia pieniężne, oraz świadczenia niepieniężne, w tym szkolenia, doradztwo, stypendia rzeczowe, staże itp.

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.

Zatem świadczenia o charakterze niepieniężnym otrzymane w ramach Programów przez osoby fizyczne, np. w postaci szkoleń, praktycznej nauki zawodu, informacji zawodowej, pośrednictwa pracy czy stypendiów rzeczowych, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu ustawy.

Powyższe zwolnienie nie obejmuje natomiast świadczeń o charakterze pieniężnym, w tym stypendiów pieniężnych, o których opodatkowaniu bądź zwolnieniu od podatku przesądzają obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym pragnę podkreślić, iż w przepisach omawianej ustawy podatkowej nie znajduję regulacji, o której wspomina Pan Poseł, zwalniającej od podatku "dofinansowania w ramach ZPORR (...) bez ograniczenia kwoty". W związku z powyższym stypendia pieniężne:

- dla uczniów i studentów, wypłacane np. w ramach Działania 2 Priorytetu 2 ZPORR (w tym: refundacje kosztów zakwaterowania i dojazdów), są wolne od podatku, o ile mieszczą się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- doktoranckie, wypłacane w ramach Działania 6 Priorytetu 2 ZPORR, korzystają ze zwolnienia od podatku, o ile zasady ich przyznawania zostały, na wniosek projektodawcy, zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego (art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jednocześnie zgodnie z dyspozycją zawartą we wspomnianym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe, udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł. Przy czym zwolnienie ma zastosowanie, jeśli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej, oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz w art. 30a i 30b.

A zatem na podstawie powyższego przepisu ustawy wolne od podatku są wyłącznie te stypendia, które spełniają określone w nim przesłanki, w tym również w zakresie miesięcznego limitu zwolnienia.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl