ZPA/443-32/2006 - Usługi archiwizacyjne a zwolnienie przedmiotowe w podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 maja 2006 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto ZPA/443-32/2006 Usługi archiwizacyjne a zwolnienie przedmiotowe w podatku od towarów i usług.

Dnia ..... kwietnia 2006 r. Pan X złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczący zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług dla świadczonych usług archiwizacyjnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz instytucji publicznych polegające na przygotowywaniu dokumentów do archiwum (porządkowanie dokumentów, opisywanie teczek, sporządzanie spisów zdawczo - odbiorczych itp., bez przechowywania akt).

Pytanie dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług dla świadczonych usług archiwizacyjnych w podatku od towarów i usług prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Usługi świadczone przez Pana X zostały sklasyfikowane statystycznie w grupowaniu PKWiU 92.51.12-00.00 "Usługi archiwów" (pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi Nr OK-5672/KU-..../2006 z dnia 24.03.2006 r.), które zdaniem wnioskodawcy podlegają zwolnieniu przedmiotowemu w podatku od towarów i usług

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W załączniku, o którym mowa, pod poz. 11 wymieniono usługi ex PKWiU 92, związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem: usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi, usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych, usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych /PKWiU 92.61/, wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego /PKWiU 92.31.2/, związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych /PKWiU 92.32.10/, świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki /PKWiU 92.33 i 92.34.11/ oraz wstępu na imprezy sportowe, wstępu oraz wypożyczania wydawnictw /PKWiU 22.11, 22.12, 22.13/ w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą /PKWiU 92.5/, działalności agencji informacyjnych, usług wydawniczych, usług radia i telewizji /PKWiU 92.2/, z zastrzeżeniem poz. 12.

Należy zwrócić uwagę, że użycie przez ustawodawcę "ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że dotyczy tylko danego wyrobu lub usługi z danego grupowania.

Zważywszy na fakt, że świadczone przez Podatnika usługi archiwizacyjne zaklasyfikowane są do grupowania PKWiU 92.51.12-00.00, tj. mieszczą się w PKWiU ex 92, mocą art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl