ZP-III/443-12/04 - Opodatkowanie podatkiem VAT materiałów reklamowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 października 2004 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy ZP-III/443-12/04 Opodatkowanie podatkiem VAT materiałów reklamowych

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem VAT materiałów reklamowych (m.in. gazetki reklamowe).

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na wniosek, który wpłynął do tut. urzędu dnia 13 września 2004 r., Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Jak wynika z wniosku, Strona dokonuje zakupu materiałów reklamowych (m.in. gazetki reklamowe). W gazetkach prezentowane są ilustracje towarów oraz informacje o oferowanych przez Spółkę towarach, a w szczególności ceny towarów. Gazetki handlowe dystrybuowane są wśród potencjalnych klientów m.in. poprzez pocztę.

Zdaniem Strony przekazanie gazetek handlowych klientom nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jest związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem. Stanowisko swoje Strona oparła o przepisy art. 5 oraz art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Z przepisów tych Strona wyciągnęła wniosek, że każde przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa bez wynagrodzenia (z wyłączeniem prezentów o małej wartości oraz próbek towarów) na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, wobec których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku o podatek naliczony - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem Strony przekazania gazetek handlowych nie można utożsamiać z użytym przez ustawodawcę terminem "cele niezwiązane z prowadzoną działalnością", ponieważ gazetki zawierają informacje zachęcające do nabywania towarów oferowanych przez Spółkę, a więc pozostają w bezpośrednim związku z prowadzonym przedsiębiorstwem - sprzedażą towarów prezentowanych w tych gazetkach.

W związku z powyższym Strona prosi o potwierdzenie swojego stanowiska.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie zaś z art. 7 ust. 3 ustawy, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Przez prezenty o małej wartości, jak wskazuje ust. 4 tegoż artykułu rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, których łączna wartość w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.

Zatem przekazanie towarów, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, a których przekazanie wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem - stanowi odpłatną dostawę towarów, z wyłączeniem przekazania prezentów o małej wartości.

Jeśli więc podatnik przekazuje swoim potencjalnym klientom gazetki handlowe zawierające informację handlową o ofercie firmy, co związane jest bezpośrednio z prowadzoną działalnością, wówczas przekazanie to podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa, jeżeli podatek naliczony w związku z nabyciem lub wytworzeniem przedmiotowych gazetek podlega odliczeniu.

Zwrócić jednakże należy uwagę na fakt, iż gazetki takie nie podlegają opodatkowaniu, jeżeli spełniają one kryteria zakwalifikowania ich do prezentów o małej wartości określonych w art. 7 ust. 4 ustawy.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl