ZP-II/443-159/04 - Usługi uszlachetniania czynnego na rzecz kontrahenta zagranicznego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2004 r. Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy ZP-II/443-159/04 Usługi uszlachetniania czynnego na rzecz kontrahenta zagranicznego

Pytanie podatnika

Wskazanie właściwej pozycji w aktualnej deklaracji VAT-7 w celu wykazania powyższego eksportu usług (usługa uszlachetniania czynnego na rzecz kontrahenta zagranicznego, mającego siedzibę w USA).

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 29 października 2004 r., w sprawie udzielania pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, Strona wykonała w kwietniu 2004 r. usługę uszlachetniania czynnego na rzecz kontrahenta zagranicznego, mającego siedzibę w USA. Transakcja ta nie została ujęta w deklaracji VAT-7 za kwiecień br., ponieważ zapłata za powyższą usługę wpłynęła w czerwcu br.

Przedsiębiorstwo zwróciło się z pismem do tut. Organu podatkowego o wskazanie właściwej pozycji w aktualnej deklaracji VAT-7 w celu wykazania powyższego eksportu usług.

Zdaniem Strony - powyższą transakcję można wykazać w poz. 21 deklaracji VAT-7 dołączając stosowne wyjaśnienie.

Tut. Organ pragnie zauważyć, że zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535.), stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów. Są to usługi składające się na tzw. obrót uszlachetniający, które w poprzednim stanie prawnym zaliczane były do eksportu usług w rozumieniu art. 39 ust. 1 pkt 5 obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm).

Zgodnie z art. 4 pkt 6 obowiązującej w przedmiotowym okresie rozliczeniowym ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r za eksport usług rozumie się usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej. Z tym, że powołany przepis ustawy art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT w związku z § 58 ust. 1 pkt 1 - 4 obowiązującego w przedmiotowym okresie rozliczeniowym rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r (Dz. U. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.) należało stosować, jeżeli podatnik spełnił określone w nich warunki oraz otrzymał całość lub co najmniej 50% zapłaty, przed upływem 60 dni od daty wywozu za granicę towaru będącego przedmiotem świadczonych usług, z tym że spełnienie warunków także po upływie terminu uprawniało podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego.

Spełnienie przez Podatnika łącznie powyższych warunków skutkowało w oparciu o przywołane przepisy uznaniem świadczonych przez niego usług za usługi eksportowe, na których świadczenie stawka podatku wynosi 0% pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4, art. 18 ust. 3 ustawy. Obowiązek podatkowy z tytułu eksportu usług powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty albo otrzymania towaru - art. 6 ust. 8b pkt 7 ustawy (z wyłączeniem usług wymienionych w pkt 2 lit. a) i b). Jednocześnie ust. 8d art. 6 wskazywał, iż otrzymanie części zapłaty powodowało powstanie obowiązku podatkowego w tej części: dotyczyło to również zadatków, zaliczek, przedpłat i rat, także otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Wobec powyższego dopiero z momentem otrzymania zapłaty bądź zadatku, zaliczki, przedpłaty i raty otrzymanych przed wykonaniem usługi podatnik mógł zadeklarować wykonane przez siebie usługi dla celów podatku VAT ze stawką 0% obowiązującą w eksporcie usług.

W związku z powyższym brak płatności za usługi eksportowe zdefiniowane w § 58 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia nie powodował obowiązku naliczenia podatku należnego od towarów i usług w wysokości 22 %.

Ze stanu faktycznego wynika, że do dnia 30 kwietnia 2004 podatnik nie otrzymał zapłaty za wykonaną usługę (nie otrzymał również zadatku, zaliczki, przedpłaty i raty przed wykonaniem usługi). Zatem pod rządami poprzedniej ustawy nie powstał u podatnika obowiązek podatkowy w eksporcie usług.

Ponieważ kontrahent z terytorium państwa trzeciego uregulował należności na rzecz Przedsiębiorstwa w czerwcu br. za przedmiotową usługę uszlachetniania czynnego, zatem uprawnia to Stronę do wykazania w/w usługi ze stawką podatku VAT 0 % - w poz. 21 aktualnie obowiązującego formularza deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.

W związku z powyższym słuszne jest stanowisko Strony, iż przedmiotową usługę uszlachetniania czynnego należy wykazać w/w pozycji formularza deklaracji VAT-7.

Wskazać jednak należy, że powyższy sposób postępowania ma zastosowanie tylko w przypadku spełnienia przez podatnika świadczącego usługi w zakresie tzw. uszlachetniania czynnego wszystkich warunków uprawniających do zastosowania stawki 0%.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl