ZP/443 - 9/2507/06 - Refakturowanie usług pocztowych świadczonych przez Pocztę z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT przez Podatnika świadczącego usługi konfekcjonowania i przygotowania bazy adresowej, kampanii mailingowych oraz kreacji i produkcji materiałów reklamowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Złotowie ZP/443 - 9/2507/06 Refakturowanie usług pocztowych świadczonych przez Pocztę z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT przez Podatnika świadczącego usługi konfekcjonowania i przygotowania bazy adresowej, kampanii mailingowych oraz kreacji i produkcji materiałów reklamowych

Pytanie podatnika

Podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy świadcząc usługi konfekcjonowania i przygotowania bazy adresowej, kampanii mailingowych oraz kreacji i produkcji materiałów reklamowych, jest uprawniona do refakturowania usług pocztowych świadczonych przez Pocztę z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT?

Wnioskiem z dnia 19.07.2006 r. podatniczka zwróciła się z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że strona wykonuje działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług konfekcjonowania i przygotowania bazy adresowej, kampanii mailingowych oraz kreacje i produkcję materiałów reklamowych- opodatkowaną 22% podatkiem VAT. Kontrahenci podatniczki zobowiązani są do ponoszenia kosztów kampanii, w szczególności kosztów pocztowych związanych z jej realizacją. Zgodnie z umową podatniczce przysługuje zwrot kosztów usług pocztowych w wysokości rzeczywiście przez nią zapłaconej (bez marży).

Wnioskująca uważa, że ma prawo do refakturowania na swoich kontrahentów usług pocztowych jako zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tyt. sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze mająca bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan prawny oraz stan faktyczny należy stwierdzić, że refakturowanie usług pocztowych ze zwolnieniem od podatku VAT przynależnym usługom pocztowym, będących tylko elementem kosztu innej świadczonej usługi bądź sprzedawanego towaru, opodatkowanych odpowiednimi stawkami podatku od towarów i usług nie jest właściwe.

Należy bowiem zaznaczyć, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Brak w Pani przypadku uprawnień do stosowania zwolnienia w odniesieniu do refakturowanych przez Panią usług pocztowych wynika bezpośrednio z treści ww. załącznika nr 4 poz. 2: - zwolnieniem od podatku objęto usługi świadczone przez pocztę państwową, symbol PKWiU 64.11. Nie będąc podmiotem wymienionym w załączniku nr 4 poz. 2, odsprzedając usługę pocztową jest Pani obowiązana opodatkować ją z zastosowaniem 22% stawki podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy. Winna Pani zatem wliczyć koszt zakupu usługi pocztowej do podstawy opodatkowania sprzedawanego towaru czy usługi.

Przytoczone przez Panią we wniosku refakturowanie usług pocztowych jako zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajduje również uzasadnienia, bowiem przepis ten odnosi się jedynie do dostawy za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, znaków skarbowych i innych znaków tego typu, a nie usług pocztowych.

Informacja została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl