ZP/443-38/04 - Przekazanie pracownikom świadczeń BHP w naturze.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 listopada 2004 r. Urząd Skarbowy w Obornikach ZP/443-38/04 Przekazanie pracownikom świadczeń BHP w naturze.

Pismem z dnia 26.10.2004 r. podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie świadczenia rzeczowego BHP przeznaczonego następnie dla pracowników Służby Leśnej. Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że zgodnie z Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego pracownikowi przysługuje świadczenie rzeczowe m.in. w postaci środków czystości, odzieży roboczej. Zdaniem podatnika przekazanie w naturze tych świadczeń nie jest wydaniem towarów na potrzeby osobiste pracownika i przy ich zakupie przysługuje odliczenie podatku VAT, w części dot. czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Przepisu art. 7 ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem (art. 7 ust. 3). Z powyższego wynika zatem, że w przypadku, gdy przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników jest związane bezpośrednio z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przekazanie takie związane jest z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i nie stanowi wydatków na cele osobiste, a tym samym art. 7 ust. 2 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie może mieć zastosowania.

W omawianej sytuacji podatnik nie traci jednak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów, w które zgodnie z odrębnymi przepisami prawa ma obowiązek wyposażyć pracowników. Zakup świadczeń BHP i przekazanie ich pracownikom, mimo że nie jest to czynność opodatkowana podatkiem od towarów i usług - bezpośrednio służy działalności opodatkowanej podatnika. W tym przypadku istnieje zatem niewątpliwy związek pomiędzy nabyciem tych towarów w celu dostarczenia ich pracownikom, jako warunku wykonywania działalności opodatkowanej.

W przypadku wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych i zwolnionych będzie miał zastosowanie art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje - podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zatem stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest słuszne.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl