ZP/443-347/05 - Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi w przypadku wierzytelności powstałych z tytułu sprzedaży towarów, która miała miejsce przed 1 czerwca 2005 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 listopada 2005 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZP/443-347/05 Możliwość skorzystania z ulgi na złe długi w przypadku wierzytelności powstałych z tytułu sprzedaży towarów, która miała miejsce przed 1 czerwca 2005 r.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za nieprawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego, wynika iż w wyniku zmieniającej się sytuacji finansowej, niektórzy kontrahenci Spółki nie dokonują zapłaty za nabywane towary, w konsekwencji czego Podatnik dysponuje pewną kwotą należności nieściągalnych. Podatnik wskazuje, iż wymagalność ww. należności nastąpiła przed 1 czerwca 2005 r., (wierzytelności powstały z tytułu sprzedaży towarów, która miała miejsce przed 1 czerwca 2005 r.), natomiast przesłanki do uznania ich za należności nieściągalne wystąpiły po 1 czerwca 2005 r.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem czy w stosunku do należności, których nieściągalność została udokumentowana po dniu wejścia w życie nowelizacji przepisów ustawy o podatku VAT, można zastosować przepisy art. 89a i 89b, umożliwiające korektę podatku należnego z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług odpisanych jako nieściągalne.

Wnioskująca stoi na stanowisku, iż zmiana przepisów o podatku VAT spowodowała, iż w przypadku spełnienia przesłanek określonych w przepisach ustawy o VAT, możliwe jest obniżenie podatku należnego z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług odpisanych jako nieściągalne po dniu wejścia w życie ww. ustawy.

Zdaniem Podatnika, w przypadku gdy nieściągalność wierzytelności nastąpiła po dniu wejścia w życie ww. przepisów uzasadnione jest dokonanie korekty należnego podatku VAT, dotyczącego przedmiotowych wierzytelności.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Regulacje dotyczące rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych należności zawarte zostały w przepisach art. 89a i 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 89a ust. 1 przywoływanej ustawy podatkowej, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 2-7. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.

Stosownie natomiast do przepisów art. 8 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r., Nr 90 poz. 756), przepisy art. 89a i art. 89b ustawy wymienionej w art. 1 mają zastosowanie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Zgodnie z art. 9 przywoływanej ustawy, ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2005 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 20, pkt 22 lit. a oraz lit. b w zakresie dotyczącym ust. 3a pkt 6, pkt 39 oraz art. 2, 4 i 5, które wchodzą w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia.

Za moment powstania wierzytelności należy uznać moment powstania pomiędzy stronami stosunku zobowiązaniowego. W świetle art. 353 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Zatem zobowiązanie to stosunek prawny polegający na tym, że jedna osoba (wierzyciel) jest uprawniona do żądania spełnienia świadczenia, natomiast druga (dłużnik) obowiązana jest to świadczenie spełnić, (powyższe uprawnienie wierzyciela określa się jako wierzytelność, a obowiązek dłużnika jako dług).

Uwzględniając powyższe unormowania, w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym, zdaniem tut. organu podatkowego, nie zachodzą przesłanki umożliwiające zastosowanie regulacji art. 89a przywoływanej ustawy podatkowej. Przedmiotowe wierzytelności powstały bowiem przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r., Nr 90 poz. 756), tj. przed dniem 1 czerwca 2005 r.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl