ZP/443-2/08 - Obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej przy dostawie płyt CD i sprzedaży usług e-learningu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 marca 2008 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto ZP/443-2/08 Obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej przy dostawie płyt CD i sprzedaży usług e-learningu.

Dnia 28 grudnia 2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek podatnika w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT, dotyczący ewidencjonowania w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży świadczonych usług.

Z treści wniosku wynika, że przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej przez podatnika jest między innymi: sprzedaż książek i usług edukacyjnych przez internet, tzw. świadczenie usług e-learningu. Usługi te polegają na umożliwieniu klientowi dostępu do portalu internetowego przez określony czas za odpowiednim wynagrodzeniem. Zapłata za korzystanie z usług następuje przelewem na rachunek bankowy lub za pomocą karty kredytowej. Operacje udokumentowane są fakturami, które wskazują imię i nazwisko poszczególnych klientów. Zawsze istnieje możliwość zidentyfikowania konkretnej transakcji, której dotyczyła płatność (tj. ile zapłacił określony klient, za jaką usługę i za jaki okres czasu). Od września 2006 r. Spółka rozpoczęła ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, z uwagi na sprzedaż płyt CD z programami komputerowymi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Podatnik uznał, iż nie jest konieczne ewidencjonowanie w kasie fiskalnej usług e-learningu. Ewidencji podlegają jedynie dostawy płyt CD. Swoje stanowisko uzasadnia tym, iż sprzedaż dotycząca świadczenia ww. usług jest zwolniona przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania. Bezwzględny obowiązek rejestrowania sprzedaży w kasie fiskalnej pozostałych transakcji nie może skutkować obowiązkiem ewidencjonowania w kasie wszelkich czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych. Podatnik nadmienia, iż wyżej przedstawiony pogląd został wyrażony w piśmie urzędu skarbowego Łódź -Bałuty z 21 czerwca 2006 r. - sygn. III-2/443-27.2/30737/06/PJ.

W wyniku przeprowadzonej analizy stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto w dniu 6 marca 2007 r. wydał postanowienie Nr ZPA/443-.../2006, w którym uznał stanowisko podatnika w opisanym we wniosku stanie faktycznym za nieprawidłowe. Na powyższe postanowienie w dniu 20 marca 2007 r. wpłynęło zażalenie. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu decyzją z dnia 29 maja 2007 r. Nr,... utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

Na decyzję z dnia 29 maja 2007 r. Spółka złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (dalej zwany WSA) w Poznaniu. W dniu 20 listopada 2007 r. WSA wydał wyrok, którym uchylił zaskarżoną decyzję i postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto z dnia 6 marca 2007 r. Nr ZPA/443-..../2006. W uzasadnieniu wyr. WSA wskazał, że w niniejszej sprawie znajduje zastosowanie przepis § 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. Nr 51, poz. 375 z późn. zm.) i dokonał jego wykładni.

W myśl powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego uznaje przedstawione stanowisko podatnika we wniosku z dnia 28 grudnia 2006 r. za prawidłowe i wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przez sprzedaż należy rozumieć zarówno odpłatną dostawę towarów jak i odpłatne świadczenie usług - art. 2 pkt 22 ustawy o VAT.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. Nr 51, poz. 375 z późn. zm.) w § 2 ust. 1 do dnia 30 czerwca 2007 r. ustawodawca zwolnił z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 43 i 44 załącznika zamieszczono zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania dostawy towaru w systemie wysyłkowym (z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia) oraz świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła. Brzmienie tego przepisu ustalone zostało przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2006 r. zmieniającego ww. rozporządzenie (Dz. U. Nr 243, poz. 1768) - zmiana weszła w życie 27 grudnia 2006 r.

W § 4 rozporządzenia z katalogu zwolnień, o których mowa w § 2, 3 i 3a) wyłączono ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej zarówno niektóre grupy podatników (zakres podmiotowy) jak i określone transakcje (zakres przedmiotowy).

W niniejszej sprawie, zastosowanie ma przepis § 4 pkt 7 rozporządzenia, który stanowi, że zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa powyżej, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów między innymi przy dostawie: nagranych z zapisanymi danymi, lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset video), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Przepis ten obowiązuje od dnia 1 września 2006 r. - § 13 rozporządzenia.

Wyżej wskazane wyłączenie ze zwolnienia ma charakter przedmiotowy, w odróżnieniu od wyłączenia o charakterze podmiotowym wskazanym w § 4 pkt 1 cytowanego rozporządzenia. Z przepisu tego wynika, że zwolnień nie stosuje się do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego - wyłącza z katalogu zwolnień określoną grupę podatników. Oznacza to, że tylko w przypadku podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu ziemnego cały obrót winien być ewidencjonowany w kasie fiskalnej.

Zatem w świetle powołanych regulacji, zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej określone w § 2 pkt 1 powołanego rozporządzenia, w przypadku dostawy towaru i świadczenia usług wymienionych w poz. 43 i 44 załącznika do rozporządzenia, nie ma zastosowania przy dostawie między innymi płyt CD.

W tym stanie rzeczy, w kasie rejestrującej należy ewidencjonować tylko obroty i kwoty podatku należnego ze sprzedaży przedmiotowych płyt CD. Natomiast obrót ze sprzedaży świadczonych przez Spółkę usług w zakresie e-learningu na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, przy spełnieniu wszystkich warunków, o których mowa w § 2 pkt 1 i poz. 44 załącznika do rozporządzenia, nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu tych kas.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny i prawny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe-Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl