ZP/443-118/07 - Czy w przypadku, gdy udzielony rabat odnosi się do wszystkich pozycji na fakturze, na fakturze korygującej rabat powinien być wskazany w stosunku do każdej pozycji z faktury oddzielnie, czy też wystarczającym jest zapis, iż rabat odnosi się do wszystkich pozycji na fakturze?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 lipca 2007 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZP/443-118/07 Czy w przypadku, gdy udzielony rabat odnosi się do wszystkich pozycji na fakturze, na fakturze korygującej rabat powinien być wskazany w stosunku do każdej pozycji z faktury oddzielnie, czy też wystarczającym jest zapis, iż rabat odnosi się do wszystkich pozycji na fakturze?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

-

art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka jako zarejestrowany podatnik VAT czynny wystawia za sprzedany towar faktury. Po wystawieniu faktury Spółka udziela rabatów, które rozliczane są zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, na podstawie § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), Spółka wystawia faktury korygujące, które mogą dotyczyć niektórych towarów z faktury bądź wszystkich towarów, a w niektórych przypadkach przedmiotowe rabaty dotyczą towarów, których sprzedaż została udokumentowana kilkoma fakturami VAT.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w przypadku, gdy udzielony rabat odnosi się do wszystkich pozycji na fakturze, na fakturze korygującej rabat powinien być wskazany w stosunku do każdej pozycji z faktury oddzielnie, czy też wystarczającym jest zapis, iż rabat odnosi się do wszystkich pozycji na fakturze?

Zdaniem Podatnika, rabat na fakturze korygującej może być określony zbiorczo w stosunku do wszystkich towarów, ponieważ takie określenie wyczerpuje znamiona podania kwoty i rodzaju udzielonego rabatu. W opinii Spółki, w przypadku udzielenia rabatu na wszystkie pozycje znajdujące się na fakturze, aby faktura korygująca spełniała wymagania ww. rozporządzenia, wystarczającym jest, aby w jej treści znalazła się informacja, iż rabat dotyczy wszystkich pozycji wyszczególnionych w korygowanej fakturze. Nie jest więc konieczne wskazywanie każdego towaru i określanie rabatu w stosunku do każdej pozycji. Wynika to z § 16 ust. 1 pkt 3 tego rozporządzenia, który wskazuje, iż faktura korygująca powinna zawierać "kwotę i rodzaj udzielonego rabatu".

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Stosownie do przepisów § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Zgodnie z § 16 ust. 2 ww. rozporządzenia, faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

1)

numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

2)

dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a)

określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,

b)

nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;

3)

kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;

4)

kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Przepisy ustawy ani rozporządzenia nie regulują kwestii wystawiania faktur korygujących, które zawierałyby zapis iż udzielony rabat odnosi się do wszystkich pozycji na fakturze, jednocześnie tego nie zabraniają. Ważnym jest natomiast, aby faktura korygująca zawierała wszystkie dane określone we wspomnianym § 16 ust. 2 ww. rozporządzenia. Dopuszczalnym zatem jest, aby przy dużym asortymencie towarów wymienionych na fakturze, wystawiona przez Podatnika faktura korygująca zawierała określenie, "dotyczy wszystkich pozycji" w miejscu określenia nazwy towaru lub usługi objętej rabatem, pod warunkiem, że będzie zawierała pozostałe dane, o których mowa w wymienionym powyżej przepisie.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl