ZDA/423-18/05 - Wydatki związane z zawarciem umowy spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 września 2005 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto ZDA/423-18/05 Wydatki związane z zawarciem umowy spółki.

"(...) Spółki kapitałowe w organizacji, zgodnie z przepisem art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.), powstają z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast w przepisie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, określając zakres podmiotowego stosowania ustawy (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), wymienia się również spółki kapitałowe w organizacji. Stosownie do brzmienia art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wydatki poniesione przy organizacji spółki (np. rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym), jako koszty pośrednie - niepowiązane z konkretnym przychodem - można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia.

Jednakże, zdaniem tutejszego organu podatkowego, wydatki związane z zawarciem umowy spółki z o.o., tj. opłata za potwierdzenie podpisów, koszty aktu notarialnego zawiązania spółki, podatek od czynności cywilnoprawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów spółki. Koszty związane z utworzeniem spółki z o.o. w organizacji obciążają wspólników spółki i stanowić będą u wspólników wydatki na objęcie udziałów. Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki na objęcie udziałów nie podlegają zarachowaniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów w dacie nabycia, stają się jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów."

Opublikowano: S.Podat. 2006/2/35