ZDA/423-15/05 - Zaliczenie rat z tytułu tzw. "leasingu operacyjnego" samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 września 2005 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto ZDA/423-15/05 Zaliczenie rat z tytułu tzw. "leasingu operacyjnego" samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowej w świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W swoim piśmie Spółka stoi na stanowisku, że "każda rata w całości wartości netto" z tytułu tzw. "leasingu operacyjnego" samochodu osobowego, którego wartość przekracza 20.000 EUR, stanowi koszt uzyskania przychodu w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Artykuł 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1)

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2)

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jednocześnie ust. 2 wspomnianego artykułu stanowi, iż jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

1)

art. 6,

2)

przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

3)

art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143, z 1998 r. Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 484 i Nr 101, poz. 1178)

-

do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17f-17h.

Zatem przyjąć należy, uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w pismach Spółki, z których wynika, że umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego, a nadto suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środka trwałego, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, stanowią w całości (w wartości netto) koszt uzyskania przychodu korzystającego.

Nadmienić należy, iż w piśmie Spółki brak jest informacji o tym, że finansujący korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym od osób prawnych określonych w art. 17b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tutejszy organ podatkowy przyjął zatem, iż finansujący nie korzysta ze wspomnianych zwolnień w podatku dochodowym od osób prawnych i regulacje do których odsyła powołany ustęp nie znajdują zastosowania w rozważanym przypadku.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny wskazany we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl