ZD/423-73/04 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym ryczałtów za używanie przez pracowników - osoby niepełnosprawne - prywatnego samochodu do celów służbowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 kwietnia 2004 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu ZD/423-73/04 Opodatkowanie podatkiem dochodowym ryczałtów za używanie przez pracowników - osoby niepełnosprawne - prywatnego samochodu do celów służbowych

Pytanie podatnika

Czy wypłacane przez pracodawcę będącego zakładem chronionym, pracownikom - osobom niepełnosprawnym - ryczałty za używanie samochodów prywatnych dla celów służbowych opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Stosownie do obowiązującego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Katalog zamknięty, określony w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 33 z późn. zm.) nie zawiera wypłat dla pracowników ryczałtów za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych.

W związku z powyższym nie podlegają one zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto stosownie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. - wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy:

a) w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscwe) - do wysokości nie przekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,

b) w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu,

- określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru.

Na mocy art. 1 pkt 10 lit. a) tiret ósme ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) przepis art. 21 ust. 1 pkt 22 został uchylony z dniem 1 stycznia 2004 r.

W związku z tym kwoty ww. ryczałtów otrzymywane przez pracowników podlegają opodatkowaniu, a zgodnie z art. 38 ust. 2 przytaczanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnik, będący zakładem pracy chronionej, kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy przekazuje w 10% na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a w 90 % na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl